TS EN ISO 3834 ürün belgelendirme kuruluşlarının akreditasyonu
Accreditation of TS EN ISO 3834 product certification bodies
- Tez No: 354231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAYFUN FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, TS EN ISO 3834'e göre belgelendirme yapan kuruluşların akreditasyonu için gerekli şartlar araştırılmıştır. Araştırma neticesinde TS EN ISO 3834' e göre belgelendirme yapan kuruluşların akreditasyonunun EN ISO/IEC 17021 ve EN ISO/IEC 17065'e göre olabileceği tespit edilmiştir. Ancak kaynaklı imalat özel bir proses olduğundan ve bu alandaki yönelimin ürün odaklı olması ve belgelendirmenin uluslararası seviyede tanınabilirlik açısından belgelendirme programları çerçevesinde yapılması gerekliliğinden TS EN ISO 3834'e göre belgelendirme yapan kuruluşların akreditasyonu EN ISO/IEC 17065 standardına göre yapılmalıdır. Bunun için belgelendirme kuruluşları EN ISO/IEC 17065 standardına uygun bir belgelendirme sistemi, tarafsızlık ve bağımsızlık mekanizması, kalite sistemi oluşturup, personel yetkinliğinin sağlanması ve sürdürülmesi için söz konusu standardın şartlarını sağlayacak şekilde gerekli prosesleri oluşturmalıdır. Ayrıca ürün belgelendirme kuruluşu TS EN ISO 3834'ün gerekliliklerini sorgulayabilecek seviyede, kaynaklı imalat teknolojisi ve prosesleri konusunda kapsamlı bilgiye sahip yeterli ve yetkin sayıda personele sahip olmalı ve söz konusu personelin yetkinliğinin sürdürülmesi ve kontrol edilmesi amacıyla gerekli mekanizmaları oluşturmalıdır. Bu şartları karşılayan ve uluslararası seviyede tanınan belgelendirme programlarına uygun belgelendirme yapan kuruluşların karşılıklı tanıma anlaşması olan akreditasyon kurumlarından akredite olmaları durumunda verdikleri belgeler de resmi olarak tanınmış olur.
Özet (Çeviri)
In this study, requirements for accreditation of activities of certification bodies in the field of TS EN ISO 3834 have been investigated and explained in detail. As a result of the investigation, for accreditation of TS EN ISO 3834 certification bodies it has been found that there are two different standards which are EN ISO/IEC 17021 and EN ISO/IEC 17065. Since the fact that welding fabrication is a special process and the trend is becoming more and more product oriented and certification should be done in the framework of certification schemes with respect to internationally acceptance, accreditation of TS EN ISO 3834 certification bodies should be done in accordance with EN ISO/IEC 17065. For this purpose certification bodies having established a product certification program, quality system, independence and impartiality mechanism in compliance with EN ISO/IEC 17065 should prepare required processes to ensure requirements of the standards have been met. Moreover, TS EN ISO 3834 product certification bodies should possess technical personnel in sufficient number who is competent and have comprehensive knowledge regarding welding fabrication technology and processes. Also, product certification bodies should establish required mechanisms to maintain and control the competency of its personnel. Having met these requirements and carrying out certification activities in accordance with internationally accepted certification schemes certificates and activities of product certification bodies would be officially recognized internationally if they get accreditation from accreditation bodies which have MLA.