Çayeli bakır cevherlerinin flotasyon yöntemi kullanılarak seçimli zenginleştirilmesinin araştırılması
The Investigation of selective recovery of Çayeli copper ores by flotation
- Tez No: 127109
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher-Kömür Hazırlama ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Çayeli bakır işletmesine ait klastik siyah cevherin flotasyon yöntemi kullanılarak seçimli zenginleştirilmesinin araştırıldığı bu çalışmada ilk önce cevherin karakterizasyonunu belirlemek amacıyla Tüvenan cevher üzerinde fiziksel, kimyasal ve minerolojik etüdler yapılmıştır. Mineralojik etüdler sonucunda cevherin çok ince dağılımlar gösterdiği, cevher içerisindeki bazı minerallerin öğütme sonunda bile serbestleşmelerinin çok zor hatta imkansız olduğu,kalkopiritin serbestleşme boyutunun ise - 38mikron olduğu belirlenmiştir. Yapılan öğütme deneyleri sonucu bu boyuta ulaşabilmek için 60 dakikalık öğütme süresinin gerekli olduğu tespit edilmiştir. Zenginleştirme deneylerinin ilk adımı olan klasik flotasyon deneylerinde, reaktif miktarı reaktif cinsi ve kıvam süreleri belirlenmiştir. Klasik flotasyon devresinin kaba bakır flotasyon devresinde 150 g/t Aerofıne 341 8-A reaktifı pülp içinde 20 dakika kıvamlandırıldığı zaman %66.01 bakır kazanma verimi ile %6.87 Cu ve %7. 10 Zn içeren kaba bakır konsantresi ve % 33.99 bakır kaybıyla % 1.52 Cu ve %14.15 Zn içerikli artık alınmıştır. Kaba bakır devresi artığına yapılan süpürme işlemlerinde %42.49 bakır kazanma verimi ile %7.31 Cu ve %16.83 Zn içeren süpürme konsantresi, %57.51 bakır kaybıyla %1.01 Cu ve %15.25 Zn içerikli artık alınmıştır. Süpürme devresi artığı çinko devresinde işleme girerken Kaba bakır devresi konsantresine temizleme işlemleri uygulanmıştır. Çinko devresinde ugulanan çeşitli devre tertipleri sonucunda %38.22 çinko kazanma verimi ile %61.48 Zn ve % 0.3 Cu içeren çinko konsantresi alınmıştır. Kaba bakır devresine uygulanan temizleme işlemlerinde çeşitli kıvam sürelerinde, farklı reaktiflerin birlikte kullanım durumu araştırılmıştır. Deney sonuçlarında 200 g/t Sodyum Sülfıt ve 800 g/t Çinko Sülfat reaktifleri kullanılarak asidik ortamda 10 dakikalık kıvam süresiyle en etkin ayırmanın yapıldığı belirlenmiştir. Temizleme işlemleri sonucunda %30.99 Cu kazanma verimi ile %17.83 Cu ve %5.51 Zn içeren bakır konsantresi alınmıştır. Klasik flotasyon deneyleri sonucunda en iyi akım şeması belirlenmiş ve bakır ve çinko devrelerinin ara ürün nitelikli süpürme konsantreleri ile temizleme artıkları sisteme geri döndürülmüştür. Nihai olarak %22.22 bakır kazanma verimi ile %17.21 Cu, %5.51 Zn içeren bakır konsantresi, % 38.22 çinko kazanma verimi ile %61.48 Zn, %0.3 Cu içeren çinko konsantresi kazanılmış ve %83.5 bakır kaybı ile %0.57 Cu, %1.79 Zn içeren artık atılmıştır. Kolon Flotasyonu Deneylerinde ise kaba bakır devresi konsantresi pilot ölçekli kolon ünitesine beslenerek flotasyon kolonu çalışma parametreleri olan Hava miktarı, pülpte katı oranı ve yıkama suyu miktarları tayin edilmiş ve en iyi parametre olarak; pülpte katı oranı %15, hava miktarı 1.11 cm/s, yıkama suyu miktarı 0.28 cm/s ve köpük zonu kalınlığı; kaba bakır flotasyon devresinde 100 cm, bakır temizleme devresinde ise 50 cm olarak bulunmuştur. Flotasyon kolonunda yapılan deneyler sonucunda %13.23 bakır kazanma verimi ile %19.98 Cu, %6.03 Zn içeren bakır konsantresi elde edilirken % 16.84 Cu kaybı ve %50.44 Zn kazanma verimi ile %1.07 Cu, %12.78 Zn içeren artık alınmıştır. IXFlotasyon kolonunda 3 kademe temizleme ile %20'lere varan bakır konsantresi değerlerine klasik flotasyon yöntemi ile 2 kademe temizleme ile ulaşılmıştır. Yapılan klasik flotasyon deneyleri sonucunda %13.63 bakır kazanma verimi ile %20.18 Cu, %4.23 Zn içeren bakır konsantresi alınırken, %20.93 bakır kaybı ve % 72.88 Zn kazanma verimiyle %1.28 Cu, % 16.41 Zn içeren bakır süpürme devresi artığı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATION OF SELECTIVE RECOVERY OF ÇAYELİ COPER ORES BY FLOTATION In this study, first of all, the physical, chemical and mineralogical analysis were made in order to determine the characterization of the ore. Mineralogical analysis also reveal that the ore has been in a very fine sizes, therefore it is difficult to liberate some minerals from the ore, even impossible. Meanwhile, the liberation size of chalcopyrite was found as a -38 micron. The grinding test show that to obtain this size is necessary 60 minutes as an optimum grinding time. First, the classic flotation experiments were caried out to determine the amount of the reagent, the type of the reagent, and the conditioning time. At the rougher copper stage in the classic flotation system, the ore was conditioned with 150 g/t Aerofme 34 18- A at 20 minutes and obtained a rougher copper concentrate containing 6.87%Cu and 7.10%Zn with the recovery of 66.01% and a tailing containing 1.52%Cu and 14.15%Zn with the recovery of 33.99%. At the scavenger of the tailing product of the rougher copper stage, it was obtained a scavenger concentrate containing 7.31%Cu and 16.83%Zn with the recovery of 42.49% and a tailing containing 1.01%Cu and 15.25%Zn with the recovery of 57.51%. While the tailing product of the scavenger stage was fed to the zinc stage, and the concentrate of the the rougher copper stage was cleaned. After the flotation experiments in zinc stage, a zinc concentrate containing 61.48%Zn and 0.3%Cu was obtained with the recovery of 38.22%. And then, it was investigated using the different reagents together in various conditioning times for recovering selectively. The experiments results show that the best parameters were obtained at acidic pH, at 10 minutes of conditioning time using 200 g/t sodium Sulphit and 800 g/t Zinc Sulphate. After the cleaning process, a copper concentrate containing 17.83%Cu and 5.56%Zn was obtained with the recovery of 30.99%. Futhermore, the best flowsheet was determined and the scavenger concentrates of copper and zinc stages and the cleaning tailings were re- fed to the system. Finally, it was obtained a copper concentrate containing 17.21%Cu and 5.51%Zn with the recovery of 22.22%, a zinc concentrate containing 61.48%Zn and 0.3%Cu with the recovery of 38.22% and a tailing containing 1.79%Zn and 0.57%Cu with the lossof83.5%Cu At the column flotation experiments, the rougher copper concentrate was fed to the column cell in a labaratuary scale, and the parameters of column method such as the amount of air, pulp ratio and the amount of the cleaning water were determined. Finally, the best parameters were found as 1 5% pulp ratio, 1.11 cm/min as an amounf of air and 0.28 cm/min as an amount of cleaning water. XIIn the column flotation experiments, it was obtained a copper concentrate containing 19.98% Cu and 6.03% Zn with the recovery of 13.23%) Cu and a tailing containing 1.07%o Cu and 12.78%Zn with the loss of 16.84%Cu and recovery of 50.44% Zn. Although, a copper concentrate containing about 20%> Cu was obtained with three cleaning stages in the column flotation, the some result was obtained in the classic flotation system only two cleaning stages. As a result of the clasic flotation system experiments, it was obtained a copper concentrate containing 20.18%> Cu and 4.23% Zn with the recovery of 13.63% Cu and a tailing containing 1.28%) Cu and 16.41% Zn with the loss of 20.93% Cu and with the recovery of 72.88% Zn in the copper scavenger stage. **%& ^ Xll