LEED sertifikalandırma sisteminin enerji performansı ile ilgili uygulama sorunlarının bir ofis binası üzerinden sorgulanması
Assessment of practice problems in energy performance of LEED certification system through an office building
  1. Tez No: 354272
  2. Yazar: GÜLŞAH SERVET SOLMAZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde azalan kaynaklar ve çevresel sorunlar enerji ihtiyacını giderek arttırmakta, bu bağlamda binaların sürdürülebilirliğini belgelendiren gönüllü sertifikalandırma sistemleri gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu sistemlerden biri dünyada yaygın kullanıma sahip LEED (Leadership in Energy and Environmental Design)'dir. Tez çalışmasında LEED'in öngördüğü enerji performansı ile ilgili hedeflerle uygulama sonuçlarının ne kadar örtüştüğü sorgulanmak istenmiştir. Bu amaçla; sürdürülebilirlik ölçütleri ele alınmış, LEED yapılanması anlatılarak içeriğindeki enerji performansı ile ilgili ölçütlerin analizi yapılmıştır. Alan çalışmasında LEED Platin sertifikalı mevcut bir ofis binası üzerinden; puanlamasının sürdürülebilirliğin ölçütleriyle uygunluğu sorgulanmış, uygulamada yaşanan sorunlar yerinde gözlem ve yetkililerle görüşme yöntemleriyle saptanarak karşılaştırmaları yapılmıştır. Çalışma sonunda; sorunların nedenleri değerlendirilerek sistemin uygulamadaki enerji performansının iyileştirilmesine yönelik yapılması gerekenler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems and decreasing resources increase energy need of buildings gradually, hence voluntary certification systems that authenticate sustainability of buildings gain more and more importance. One of these systems is LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), which is used worldwide. In this paper, it is intended to examine how energy performance targets of LEED match up with its practice results. For this purpose, sustainability criteria are discussed, LEED's structure is explained and its energy performance criteria are analyzed. In the field study, an existing office building with LEED Platinum certificate is examined in terms of relevancy of its scoring with sustainability criteria and problems occurring in practice are stated onsite with observations and interviews with authorities. In the end of examination, reasons for problems are evaluated and necessities to improve energy performance of the practice are determined.