Mınımızatıon of torque rıpples of ınterıor permanent magnet synchronous motors
Gömülü kalici miknatisli senkron motorlarin moment dalgalanmalarinin minimizasyonu
- Tez No: 354286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yüksek moment ve güç yoğunlukları, yüksek verimleri ve düşük ses gürültüleri gibi üstünlükleri nedeniyle kalıcı mıknatıslı senkron motor (KMSM) üstün performans istenen uygulamalarda tercih edilmektedir. Son yıllarda bu motorların özellikle elektrikli ve hibrit araçlar için kullanımına yönelik çok sayıda çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaların önemli bir kısmı gömülü kalıcı mıknatıslı motorların daha verimli hale getirilmeleri üzerine yoğunlaşmıştır. Gömülü Kalıcı Mıknatıslı Senkron Motorlarda (GKMSM) çözülmesi gereken problemlerin en önemlilerden biri stator ve rotor manyetik motor kuvveti (mmk) harmoniklerinin etkileşiminin bir sonucu olan moment dalgalanmasının azaltılmasıdır. Bu tez çalışmasında GKMSM yapıları ve bu motorlarda karşılaşılan moment dalgalanmaları analitik denklemlerle incelenmiş ve optimizasyon teknikleri kullanılarak moment dalgalanmalarının minimize edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla moment dalgalanması için elde edilen denklemlere parçacık sürü optimizasyon metodu uygulanarak moment dalgalanmasının birim değeri minimize edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to their high torque and power density values, and low sound noise levels permanent magnet synchronous motors (PMSM) are preferred at high performance applications. Several research projects have been carried out especially towards the use of these motors in electric or hybrid vehicles. A large portion of these projects has been concentrated on improving the efficiency of interior permanent magnet motors. One of the most important problems of Interior Permanent Magnet Synchronous Motors (IPMSM) is the torque ripples that rise as a result of the interaction between the stator and rotor mmf fields. The objective of this thesis is to investigate the IPMSM structures and their torque ripples, and to minimize the ripples through optimization techniques. Particle Swarm Optimization technique has been applied to analytical torque ripple equations to minimize the per unit torque ripple.