Ns-2 ve Ns-3 ağ benzetim yazılımlarının karşılaştırılması
Comparison of the Ns-2 and Ns-3 network simulator
  1. Tez No: 354301
  2. Yazar: ÜNAL ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde, günümüzde bilgisayar ağları simülasyonunda kullanılmakta olan ağ simülatörleri üzerine bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bilgisayar ağları simülasyonlarında yaygın olarak kullanılmakta olan yazılımların tanıtımı yapılmış ve programlar hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Ağ simülasyon yazılımlarını, açık ve kapalı kaynak kodlu olarak iki kısma ayırmak mümkündür. Bu çalışma da, açık kaynak kodlu ağ simülasyon yazılımları içerisinde ön plana çıkan ve üzerinde bir çok çalışma gerçekleştirilmiş olan NS-2 ve NS-3 ağ simülatörleri hakkında detaylı bilgiler verilmiş, bu iki simülatörler arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. NS-2 ve NS-3 ağ simülatörleri üzerinde modellenen ağlarda; düğüm sayısı, ağ çıkış değerleri, simülasyon zamanı, işlemci ve bellek kullanım miktarları gibi parametreler üzerinden, farklı donanım özelliklerine sahip bilgisayarlar ve farklı yapıdaki ağlar üzerinde yapılan testler sonucu ağ simülatör programlarının performansları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study is conducted on the network simulator programs that simulate computer networks for processing. A simulation of computer networks, which is widely used simulation software, is introduced briefly. Network simulation software can be divided into two parts: open and closed source code. In this study, detailed information about open source network simulation software that is about NS-2 and NS-3 network simulators is given. Scalability and performance analysis of these two simulators have been evaluated. Large-scale networks are built on NS-2 and NS-3 network simulators; using different parameters, such as number of nodes, the simulation time, the processor and memory amounts. In tests conducted on computers with different hardware specifications, performances of the network simulator programs are evaluated.