İkramiye vadisi florası
Flora of İkramiye valley
  1. Tez No: 354302
  2. Yazar: MELİKE TURNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada İkramiye vadisi ve çevresinin floristik özellikleri araştırılmıştır. Araştırma alanı Grid kareleme sistemine göre A3 karesi içinde yer almaktadır. Haziran 2011-Temmuz 2013 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda, araştırma alanında 76 familyaya ait 258 cins, 427 tür ve tür altı seviyede takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 4'ü Pteridophyta bölümüne, 422'si Spermatophyta bölümüne aittir. Spermatophyta bölümüne ait olan taksonlardan 5'i Gymnospermae, 418'si Angiospermae alt bölümüne dahildir. Angiospermae alt bölümüne ait taksonlardan 356'sı Dicotylodonae, 61'i ise Monocotyledonae sınıfına aittir. Florayı oluşturan taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir; 108 takson Avrupa-Sibirya, 49 takson Akdeniz, 14 takson İran-Turan fitocoğrafik bölgesine aittir, fitaocoğrafik bölgesi bilinmeyen takson sayısı 256' dir. Bölgede bulunan taksonların hayat formlarına göre dağılımları ise şöyledir; 48'i Fanerofit, 31'i Kamefit, 173'si Hemikriptofit, 51'i Kriptofit, 123'ü Terofit ve 1 tanesi Vasküler parazittir. Araştırma alanındaki endemik takson sayısı 11 olup endemizm oranı % 2,58'dir. Araştırma alanında tespit edilen 29 takson A3 karesi için yeni kayıttır. Çalışma alanında 90 bitki tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bitkisel drog hazırlamada en çok kullanılan kısımlar yaprak ve toprak üstü kısımlardır, infüzyon ve dekoksiyon ise en fazla kullanılan yöntemlerdir
Özet (Çeviri)
In this study, İkramiye Valley's and its surrounding's floristical features were investigated. The research field is at A3 square according to Grid system. As a result of field studies which were conducted between the years of June 2011-July 2013, 427 taxa belong to 257 genera and 76 families, were identified in the research area. Of these 4 taxa are reserved in the Pteridophyta section and 427 are in the Spermatophyta section. 5 taxa belong to the Spermatophyta section are included in the Gymnospermae and 417 taxa are in the Angiospermae section. 357 taxa of Angiospermae belong to the Dicotyledonae and 61 taxa belong to the Monocotyledonae class. The distribution of the taxa, according to phytogeographic region, are as follows; 108 taxa belong to Euro-Siberian; 49 taxa Mediterranean; 14 taxa Iran-Turanian phytogeographic region and 255 taxa are not known which phytogeographic region they belong. According to the life forms; 48 taxa belong to Phanerophytes, 31 Chamaephytes, 172 Hemicryptophytes, 51 Cryptophytes, 123 Therophytes, 1 Vascular parasites. The number of endemic taxon is 11 and the endemism rate is % 2.58. 29 taxa are new record for the A3 square in the research area. 90 plants are used for medicinal purposes in the research area. Leaves and aerial parts were the most used parts, infusion and decoction are the most commonly used methods in the praparation of herbal drugs.