Genetik algoritma ile arama motorları için web site optimizasyonu
Search engine optimization for websites with genetic algorithm
- Tez No: 354300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN TÜNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzün en önemli teknolojilerinden biri olan İnternetin hayatımız daki önemi her geçen gün artmaktadır. İnternetin sunduğu başlıca hizmetlerden biri olan web sitelernde amac hedef kitlelere ulaşmaktır. Kişisel ya da kurumsal web sitelerinin bu hedefi gerçekleştirmesinde arama motorlarının payı büyüktür. Arama motorlarnın etkin bir şekilde yardımcı olabilmesi, hazırlanan web siteleri için“arama motoru optimizasyonu”işleminin en uygun bir şekilde yapılmasına bağlıdır. Bu işlemin gerçekleştirilmesi için optimizasyon işlemini yapacak personelin veya destek alınan firmanın personelinin kullanılan web tekonolojilerinin yanında hazırlanan içerik ile ilgili uzmanlık bilgisinede sahip olması gerekmektedir. Tüm bu gereksinimler kişiler veya firmalar için, süreç, iş gücü ve maddi olarak kayıplara sebep olmaktadır. Yapılan tez çalışması ile bahsi geçen problemlerin çözümüne yönelik bir yazılım gerçekleştirilmiştir. Geçekleştirilen yazılım, web sitelerinin arama motorları için optimize işlemini genetik algoritma kullanarak geliştiren bir içerik yönetim sistemine sahiptir. Geçekleştirilen yazılım web sayfaları üzerind başarımı test edilmiş ve elde edilen kazanımlar ve geleneksel yöntemlerdeki farklılıklar ortaya konmuştur. Yapılan tez çalışmasının ideal bir arama motoru optimizasyonunun sağlanması konusunda güncel bir kaynak olması, kendiliğinden optimize işlemi gerçekleşebilen web siteleri ve bu işlevi hedefleyen yazılımların yaygınlaşmasına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The significance of the internet which is one of the most important technologies of nowadays is increasing in our life every day. The purpose in the web pages that are the one of services offered by the internet is to reach the right target audience. The part of search engines is great in achieving this goal of personal or institutional web pages. The probability of assistance of the search engines in an effective way is depend on the most appropriate way of doing“search engine optimization”operation for prepared web pages. For achieving this operation, the staff who will do optimization operation or the staff of the firm which is giving support need to have expert knowledge about the prepared contents as well as the web technologies that are being used. All these requrements for people or firms cause process, labor and materially losses. With this study, a software for the solution of the problems mentioned were carried out. Developed software has a content management system that developes the optimization operation for search engines of the web sites by using genetic algorithm. Developed software has been tested with prepared web pages and the differences in obtained outcomes and traditional methods has been presented. It is expected that this study would be current source in providing an ideal search engine optimization. By considering the developed application sample, it is expected that automatically optimized sites and the software programmes targeting this function would spread.