Applications of reconfigurable manufacturing systems:A laboratory case study
Yeniden yapılandırılabilir üretim sistemleri uygulamaları: Bir örnek laboratuvar calışması
- Tez No: 354328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KLAUS WERNER SCHMIDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ayrık olaylı sistemlerde yeniden yapılandırılabilir kontrol, ¨uretim sistemlerinin ¨ur¨un ¸ce¸sitlili˘gi ve kalitesini de˘gi¸stirmek i¸cin kullanılır. Bu noktada, yeniden yapılandırılabilir kontrol, istek yapıldıktan sonra farklı sistem konfig¨urasyonlarının ger¸cekle¸stirilmesini ama¸clamaktadır. Yeniden yapılandırılabilir kontrol yapısını kullanan ¨uretim sistemleri, yeniden yapılandırılabilir ¨uretim sistemleri (reconfigurable manufacturing systems - RMS) olarak adlandırılmaktadır. Yeniden yapılandırılabilir ¨uretim sistemleri, farklı bir¸cok ¨uretim birimlerinden olu¸sabilmekte ve bunun sonucunda y¨uksek tasarım karma¸sıklı˘gına sahip olabilmektedir. Bu tezde, geni¸s¨ol¸cekli yeniden yapılandırılabilir ¨uretim sistemleri tasarımı ve yeniden yapılandırılabilir makina ara¸cları (reconfigurable machine tool - RMT) tasarımı i¸cin bir metod geli¸stirilmi¸stir. ¨Oncelikle, istenen konfig¨urasyonlar i¸cin mod¨uler yeniden yapılandırılabilir kontrolc¨uler olu¸sturulmu¸stur. Sonrasında, farklı konfig¨urasyonları birle¸stirmek i¸cin model boyutlarını k¨u¸c¨ulten soyutlama tabanlı kontrol algoritması kullanılmı¸stır. Sonu¸cta, herhangi bir zamanda istenilen konfig ¨urasyona ge¸ci¸si sa˘glayan hiyerar¸sik yapıda yeniden yapılandırılabilir kontrolc¨u elde edilmi¸stir. Hiyerar¸sik yeniden boyutlama metodu kullanıldı˘gı i¸cin, literat¨urde tanımlı monolitik ¸c¨oz¨umlerin aksine farklı bir¸cok birimden olu¸san geni¸s ¨ol¸cekli yeniden yapılandırılabilir ¨uretim sistemlerine uygulanabilen bir metod geli¸stirilmi¸stir. Bu metodun uygulanabilirli˘gini g¨ostermek i¸cin, laboratuvarda, 18 farklı birimden ve 4 seviye hiyerar¸sik kontrolc¨uden olu¸san geni¸s ¨ol¸cekli yeniden yapılandırılabilir ¨uretim sistemi modellenmi¸stir.
Özet (Çeviri)
Reconfiguration control for discrete events system (DES) is applicable to the design of industrial manufacturing systems in order to support changes in the variety and the quantity of products. Hereby, reconfiguration control is concerned with the realization of different system configurations that become active on request. A manufacturing system that is subject to reconfiguration control is denoted as a reconfigurable manufacturing system (RMS). In practice, RMS are of large size with many manufacturing components and hence come with a large design complexity. In this thesis, we develop a method for the reconfiguration control of largescale RMS and reconfigurable machine tools (RMT). We propose to first construct modular reconfiguration supervisors that realize the desired configurations and configuration changes for modular components of the overall RMS. Then, we apply abstraction-based control in order to combine the operation of the different RMS modules. As a result, we obtain a hierarchy of reconfiguration supervisors that allow changes to any desired configuration at any time. Since, we use the technique of hierarchical abstraction, our method is applicable to large-scale RMS, different from all existing approaches in the literature that focus on a monolithic design. We demonstrate the applicability of our method by a large-scale laboratory RMS with 18 manufacturing components and a controller hierarchy with 4 levels.