A performance and functional analysis tool for testing and maintenance of web-based application from the user perspective
Web tabanlı uygulamaların sanal kullanıcı sımülasyonu yardımıyla bakım ve test amaçlı performans ve fonksıyonel analız aracı
  1. Tez No: 354330
  2. Yazar: ALPER ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Web Tabanlı bir Uygulama İş Akışının (WTUİA) belli periyotlarla sanal kullanıcıya olan cevaplama sürelerine bakarak en iyi performans aralığını hesaplamayı ve performans stabilite skorunu bulmayı amaç edinmiştir. Geliştirilen uygulamanın adı“MyToolset”tir. MyToolset, sanal kullanıcı simulasyonunu kullanarak web sayfalarındaki süreç ve akışları izler. Olası sunucu donanım, yazılım, ağ ve uygulama tabanındaki hataların son kullanıcıya olan performans ve negatif etkilerini takip etmekte kullanılır. MyToolset, açık kaynak kodlu (Apache HTTP server, Tomcat server, struts library vb.) ve ticari teknolojiler (örneğin; Imacros Enterprise edition vb.) kullanılarak geliştirilmiş bir yazılımdır. Bu çalışma ile amaçlanan, bir hafta boyunca Web Tabanlı bir Uygulama İş Akışının kaç kez performans problemi yaşadığını ortalama yanıtlama sürelerini de kullanarak matematiksel modeller ile hesaplayıp takip etmektir. Tüm raporlamalar, gerçek zamanlı grafik ve şemalarla desteklenmiştir. Performans stabilite skoru (PSS), uç kullanıcı simülatörü sonuçları kullanılarak hesaplanır. Bu çalışma sonunda özetle, Web Tabanlı bir Uygulama İş Akışların izlenmesi ve performans stabilite skoru hesabı; sistem monitörü, test otomasyonu ve kapasite planlanması için kullanılabilecek matematiksel bir yöntem önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the performance stability score (PSS) of the Web-Based Application Workflow (WBAW) and gathers the automated virtual user response times, repeated with scheduled periods, to calculate the best successful response interval heuristically. The lack of server-side hardware, network and application resources can affect the end-user Internet browsing experience negatively. This kind of negative effects can be monitored only on the end-user web browser. The virtual user browser scripts can be used to monitor the problems. The name of the application, developed, is called“MyToolset”. It is designed and implemented by using the open source technologies. The research on this subject aims to monitor the performance degradation and failures on WBAW weekly, raise appropriate alerts and calculate the performance stability score. Furthermore, MyToolset reports the WBAW failures by taking the snapshot of the end-user browser perspective as evidence. The entire mathematical model is based on the calculation of this idea. Live graphics and comparable charts are used to report the results. After custom consecutive performance degradations and failures occur, MyToolset will raise the alerts. The thesis concludes that the WBAW and PSS is used for monitoring, test automation and helping the capacity planning of server-side resources, WBAW works on, such as hardware, network and applications.