A heuristic algorithm for multi-criteria dynamic scheduling of non-identical parallel machines
Farklı kapasiteli paralel makinelerin çok kriterli dinamik çizelgelenmesi için sezgisel bir algoritma
  1. Tez No: 354363
  2. Yazar: OĞUZ AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK GEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gelişen teknoloji ve artan müşteri ihtiyaçları firmaları siparişe göre üretim yapan sistemler kurmak için zorlamaktadır. Artan rekabet şirketlerin müşteri ihtiyaçları konusunda daha esnek olmasını gerektirmektedir. Bu bakış açısı ile üretim çizelgeleme sistemleri etkin, birden fazla kısıtı ve amacı dikkate alarak ve tepkiselliği sağlamak için dinamik olarak tasarlanmalıdır. Üretimdeki karmaşıklığın ve dinamik koşulların artması yeni çizelgeleme metotlarının geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Doğrusal ve doğrusal olmayan matematiksel modelleme metotlarının dinamik sistemlerin çizelgelenmesinde kabul edilebilir bir sürede çözüm sağlayamadığı bilinmektedir. Bu tez çalışmasında farklı kapasiteli paralel makineli, sıra değişken hazırlık zamanlı, müşteri önceliğine göre üretim yapan, çok kısıtlı ve çok amaçlı üretim sistemleri problem olarak ele alınmıştır. Problem için sezgisel bir dinamik çizelgeme metodu müşteri önceliği ve üretime hazır olma zamanı olarak iki yeni kısıt eklenerek önerilmiş, algoritmik bir yaklaşım benimsenmiş ve özel olmayan paralel makineli esnek kaynak çizelgeleme üretim sistemine uygulanmıştır. Önerilen algoritmanın aşamaları, pseudo-kodu ve akış diyagramı ile birlikte verilmiştir. Bu tezde tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın boyahane bölümü, önerilen algoritmanın vaka analizi uygulaması için seçilmiş ve geliştirilen sezgisel algoritma boyahane çizelgeleme probleminin özelliklerine göre uyarlanmıştır. Geliştirilen metot ile makine kapasite kullanım oranını artırılması ve sıra-değişken hazırlık zamanları, üretim içi stok miktarı, geciken iş miktarı ile toplam tamamlanma zamanının azaltılması amaçlanmıştır. Böylece, daha fazla müşteri memnuniyeti ve gelir artışı olacağı beklenmektedir. Geliştirilen sezgisel çizelgeleme algoritması vaka analizi için seçilen üretim sistemi için uygun olan EDD ve SPT çizelgeleme kurallarıyla karşılaştırıldığında daha iyi performans sergilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Development of technology and customer needs persuade firms to establish make-to-order production systems. Competitiveness makes a necessity of firms to be more reactive regarding the needs of market. Scheduling systems must be developed properly, considering in dynamic conditions of production to provide reactiveness. Changes of complexity and dynamic conditions in production systems have made necessary to develop new scheduling algorithms. Mathematical models are inadequate in solving complex scheduling problems. In this thesis, a specific production scheduling problem which contains non-identical parallel machines, sequence dependent setup times, priorities of customers, multi constraints and multi objectives regarding dynamic production environment is handled. A heuristic production scheduling method is proposed using an algorithmic approach with priorities of customers and time windows of orders as new additional constraints and the model is adapted for an unspecified non-identical parallel machines flexible resource scheduling system. Steps of the proposed heuristic scheduling method are given together with pseudo-code and flow diagram. In this thesis, a dye house department of a textile firm is selected for case study application. The algorithm is adapted regarding the specialties of dye house scheduling problem. The proposed heuristic scheduling algorithm is aimed to increase usage ratio of machine capacity and decrease total setup time, work-in-progress inventory level, lateness of orders, and total completion time. More satisfaction of customers and revenue are expected. As result, in comparison with EDD and SPT rules which are appropriate to use for case study firm, it can be said that the developed heuristic algorithm indicates better performance.