Evrensel modüllerin eksterior modülleri
Exterior modules of universal modules
- Tez No: 354364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezin amacı evrensel modüllerin bulunması ve bunlarla ilgili sonuçların elde edilmesidir. Bu yüzden öncelikle modül tanımları,diziler ve bazı önemli teoremleri verilmiştir. Daha sonra evrensel modüllerin bazı teoremlerinden çıkan sonuçlar verilmiştir. Tezde ilk olarak evrensel modüllerin eksterior modüllerinin anlaşılabilmesi için bazı tanımlara yer verilmiştir. İkinci olarak halka, evrensel modülün tanım ve önemli teoremleri incelenmiştir. Daha sonra, evrensel modüllerin eksterior modülleri ve özellikleri hakkında genel bilgiler verilip, bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, examine the symmetric derivation modules and with the help of these to obtain the results of universal modules. For that reason first modules, some definitions and important theorems of universal modules are given. After that symmetric modules and some properties of symmetric modules are studied. First of all in thesis, the importance and historical development of universal modules are given. Secondly modules and universal modules focuses on the basic definitions and theorems. Then some definitions and properties of symmetric modules are given and some samples are axamined. Finally, some results of symmetric modules are obtained