Integration of enterprise resource planning with simulation
Kurumsal kaynak planlama sistemlerinin simulasyon ile entegrasyon modeli
  1. Tez No: 354362
  2. Yazar: ERHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK GEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, KKP yapısının geliştilen bir benzetim uygulamasıyla bütünleştirilerek bir KKP sisteminin gerçekçi çizelgeleme kabiliyetinin iyileştirilmesi fikrine dayalı bir araştırmayı sunmaktadır. Önerilen model iki ardışık aşamadan oluşmaktadır; KKP'de bir çizelgeleme algoritmasının uygulaması ve benzetim iyileştirmesi kullanarak bu uygulamanın işlevselliğinin artırılmasıdır. Bu model, çift yönlü avantajlar sağlamaktadır. Sadece KKP programının performansının benzetim yardımıyla artırılmasının sağlanmasıyla kalmaz, aynı zamanda benzetim modelinin bazı doğal zorlukları KKP programları tarafından çözülebilir. Bu çalışmada, öncelikle çizelgeleme problemi ve benzetim yöntemi ile iyileştirmenin arka planı ilgili literatür ışığında verilmiştir. Sonra dinamik bir planlama sisteminin işlevselliğini artırmak için, bütünleşik bir benzetim modeli geliştirilmiş ve bir halı üretim problemine uygulanmıştır. Bu uygulamada, farklı çalışma koşullarına ait veriler KKP'nın veritabanı kullanılarak bir araya getirilmiş ve bu veriler Simufit® kullanılarak istatistiksel dağılımlara uydurulmuştur. Halı üretim sistemi benzetimi ProcessModel® kullanılarak modellenmiş ve bir arayüz kullanılarak KKP'ye entegre edilmiştir. Bu şekilde dinamik bir çizelgeleme uygulaması geliştirilmiştir. Sonuçlar daha gerçekçi temrin tarihleri tahmin edildiğini ve böylece gecikmelerin azaltıldığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu bütünleşik benzetim modelleme uygulamasının mevcut KKP sistemlerine önemli bir değer kattığı ve ileriki araştırmalarda bu KKP uygulamasının benzetimle daha iyi uyum sağlaması için veri analiz işleminin otomatikleştirilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study presents an investigation that relied on the idea of improving the realistic scheduling capability of an ERP system by integrating with a developed simulation application. The proposed model is composed of two consecutive stages; application of a scheduling algorithm on the ERP, and increasing functionality of this application by using simulation optimization techniques. The developed model gets bi-directional advantages. Not only the performance of the ERP application can be extended with help of simulation, but also some of the simulation model's natural difficulties such as retrieving real-time and reliable data can be resolved by ERP. In this study, the background of scheduling problem and simulation optimization methodology are given firstly in view of literature. Then to enhance the functionality of a dynamic scheduling system, an integrated simulation-ERP model is developed and applied to a carpet manufacturing case. In this application, statistical data collected about different working environment by using ERP system's database and analised by Simufit®. Carpet manufacturing environment is modelled by ProcessModel® and integrated with ERP system by user interface. So a dynamic scheduling application framework is constructed. The results show that more realistic lead times are estimated and mean tardiness is reduced. As a conclusion, it is said that the integrated simulation modeling application can add a significant value to the existing ERP systems and that future research should be done in order to automate the data analysis process so as to enhance the adoption of simulation techniques for the current ERP application.