Effects of different load-bearing systems for multi-story reinforced concrete buildings
Çok katli betonarme yapilarda farklı taşiyici sistem etkisi
  1. Tez No: 354366
  2. Yazar: MOHAMMED FARIS HAZİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLGA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Verimli ve ekonomik bir yüksek bina taşıyıcı sistemi, mimari ve yapısal yönleri arasındaki ilişkiyi ve yapı sistemi seçimini etkileyen önemli faktörleri anlamadan tasarım yapılamaz. Genellikle iki veya üç farklı taşıyıcı sistemler, karşılaştırma için seçilmektedir. Bu çalışmada ticari yazılım arasından yazılım olarak ETABS seçilmiştir. Bu seçimde ETABS'ın önceki çalışmalarda kullanılmış olması ve uluslararası tasarım kodlarını başarılı bir şekilde uygulayabilmesi ve perde duvarların tasarımını etkin ve doğru olarak yapabilmesidir. Yüksek yapılar dini ve anıtsal yapılar ile başlamış, günümüzde gelişen teknoloji ile bugünkü halini almıştır. Yüksek yapılar özellikle nüfusun yoğun olduğu şehir merkezlerindeki küçük alanlarda daha fazla konuta ihtiyaç duyulduğundan tercih edilmektedir. Yüksek yapıların inşası gün geçtikçe artmaktadır. Yüksek yapıların tasarımında düşey yüklerin yanında yatay yüklerinde etkili olarak düşünülmesi için önceden belirlenmiş kriterlere göre tasarlanmalıdır. Yatay yüklerin etkinliği nedeniyle taşıyıcı sistem seçimi ve yerleşimi çok önemli bir faktördür. Taşıyıcı sistem yapısı davranışını etkileyen önemli bir faktördür. Bu çalışmada, farklı taşıyıcı sistem sistemlerinin etkisi, farklı yüksekliklerde yapısının davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An efficient and economical tall building cannot be designed without a thorough understanding of the significant factors affecting the selection of the structural system and knowledge of how the structural system will interrelate with architectural, structural aspects. Usually two to three different structural systems will be selected for comparison. The selection of ETABS In this study, among the much commercial software goes back to the many reasons, the previous studies show that programs internationally approved, More specialized and accuracy in the design of shear walls, The possibility of using more than one code in a single program, all these reasons and more lead to use ETABS in this study. Religious and monumental architecture was first started in high structures, with the growing technology of today has taken shape. High structures, especially in densely populated, so as much as possible on the smaller areas are located in large urban centers and the establishment required more housing solutions. The construction of high rise building is seen to increase in the coming years. High structures, building design, horizontal loads and withstand the vertical loads to be effective, relocation and operation of structures designed according to the criteria defined. Due to the effectiveness of horizontal loads, structural load bearing system selection and placement of structures is very important. Load bearing system is the important factor affecting the behavior of structure. In this study, the effect of different load bearing system systems studied the behavior of the structure of different heights.