Development of 3d laser scanner using laser range finder
Lazer mesafe bulucu kullanarak 3 boyutlu laser tarayıcı tasarımı
- Tez No: 354367
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
3 boyutlu lazer tarayıcılar genellikle herhangi bir nesnenin veya herhangi bir bölgenin modelini oluşturmak için kullanılır. 3 boyutlu bir model bir kamera ve lazer ışık kaynağı veya çift kamera veya bir lazer mesafe ölçer kullanılarak oluşturulabilir. Bu çalışmada, lazer mesafe ölçer kullanarak AutoCAD programında 3 boyutlu model oluşturan bir donanım tasarlandı ve uygulandı. Donanım küresel koordinatta farklı noktalardan ölçülen uzaklık bilgilerini kullanarak ortamın 3D modellemesini oluşturabilmektedir. Farklı noktalardan ölçüm alabilmek için 2 eksende (φ, θ) hareketli mekanik kısım tasarlanmıştır. Mekanik kısmın hareketini sağlayan step motorlar kontrol etmek için step motor sürücü devresi geliştirilmiştir. Bilgisayar – tarayıcı arasında çift taraflı iletişimi sağlamak için başka bir elektronik kart geliştirilmiştir. Toplanan bilgileri kullanarak modelleme oluşturabilecek bir ara yüz ve bilgisayar yazılımı kodlanmıştır. Alınan veriler sayesinde ortamın yaklaşık modellemesi yapılabilmektedir. Bu veri kümesi robotik bir sistemin bölgede dolaşırken sınırları, engelleri veya kendisi için uygun yolları tespit edebilmesi için gerekli uzaklık bilgilerini içerir. Bir lazer tarayıcı uzaklık, nesneler arası uzaklık gibi bilgileri sağlayabilir. Bu bilgileri yorumlayarak çevreyle ilgili eğim, nesne yoğunluğu gibi bilgilerin analizini yapabilir.
Özet (Çeviri)
Generally, 3D laser scanners are used to create 3D model file of any object or any environment to help architecture or robot navigation. A 3D model can be generated using one camera and laser light source or stereo camera or a laser distance meter. In this study, Laser scanner hardware has been designed and implemented to create a 3D model in AutoCAD software using a laser range finder. The hardware can generate 3D modeling of environment using the distance measures from different points on spherical coordinate plane. Two axis (φ, θ) movable mechanical parts have been designed and implemented to get distance measurement from different points. Step motor driver has been developed to control the step motors that provide the movement of mechanical parts. Another electronic card has been developed to provide duplex communication between computer and electronic device. A computer software and GUI have been coded that are able to generate modeling using collected data. Approximate modeling of environment can be generated by computer software owing to data that are collected by scanner. These datasets contain necessary distance information to detect borders, barriers or proper ways for a robotic system that roams environment. A laser scanner can obtain information about distance between objects in environment. Some information about environment like slope of ground or object distribution can be analyzed by these datasets