Dynamic manufacturing cell formation through market oriented programming
Piyasa odaklı programlama ile dinamik üretim hücrelerinin oluşturulması
- Tez No: 354368
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bugünün rekabetçi imalat sektöründe hücresel imalat yöntemi, atölye tipi üretimin esnekliğini ve seri üretimin etkinliğini içinde bulundurmasıyla umut vaad eden bir yaklaşımdır. Fakat hücresel imalat ve algoritmalarının en önemli eksikliklerinden birisi özellikle parça taleplerinde meydana gelen dinamik değişiklikleri olmak üzere dinamik olarak meydana gelen olayları modellemedeki yetersizliğidir. Literatürde bu konuda birçok çalışma yapılmasına rağmen hala bu problemin üstesinden etkin bir şekilde gelinememiştir. Çünkü geleneksel yaklaşımlar ile dinamikliği modellemek neredeyse imkansızdır ve meydana gelen her bir değişikliğe göre geleneksel olarak hücreleri yeniden oluşturmak zor ve maliyetli bir iştir. Bu bağlamda, etmen tabanlı modelleme yaklaşımı, dinamikliği modelleme ve etkin sonuçlar elde edilmesinde bir çok avantaja sahiptir. Çünkü etmen tabanlı modellemenin, eğer doğru uygulanırsa, zaman içerisinde meydana gelen değişiklikleri izleme ve değerlendirme kabiliyeti vardır. Diğer taraftan, sanal hücresel imalat yöntemi ile ise imalat hücreleri sanal olarak oluşturulduğundan hücrelerin fiziksel olarak yeniden yapılandırılmasına gerek yoktur. Bu tez çalışmasında hücresel imalat sisteminde dinamikliği modellemede önemli fırsatlar sunan bu yöntemler dikkate alınarak dinamik etmen tabanlı bir sistem geliştirilmiştir. Önerilen sistem ile dinamik olarak gelen parça talepleri dikkate alınarak parça ailesi oluşturma, sanal imalat hücresi oluşturma ve çizelgeleme işlemleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilmektedir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve önerilen sistemin etkinliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, cellular manufacturing is a promising approach providing both the flexibility of job shops and efficiency of flow lines. However, one of the drawbacks of cellular manufacturing and its algorithms is their inability to handle dynamic events, especially dynamic changes in part spectrum. Although there are various efforts in the literature, researchers still could not overcome this problem efficiently. Since handling dynamism with traditional methods is nearly impossible, and the reconfiguration of the cells according to each change is difficult and costly especially in volatile manufacturing systems. In this context, agent based modelling provides opportunities to model dynamism and to obtain efficient solutions. Since it has ability to track and evaluate the real time information if it is implemented successfully. On the other side, virtual cell formation concept provides the opportunity to create manufacturing cells without the reconfiguration. In this thesis study, it is mainly focussed on these modelling approaches to develop a dynamic cellular manufacturing system. And an integrated novel agent based virtual cellular manufacturing approach is developed. The proposed approach enables to realize part family formation, virtual cell formation, and scheduling simultaneously while considering dynamic part demand arrivals. The results are discussed and it is shown that the proposed approach is very effective.