Evaluation of multi-stage electro discharge machining (edm) parameters
Çok-kademeli elektro erozyonla işleme parametrelerinin araştırılması
  1. Tez No: 354369
  2. Yazar: MEHMET VEYSEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EYERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Elektro erozyonla işleme yöntemi, geleneksel imalat yöntemleri ile işlenmesi oldukça zor veya mümkün olmayan, karmaşık şekilli ve/veya sert parçaları işlemek için geliştirilmiş bir imalat seçeneğidir. Ancak, işleme parametrelerinin lineer olmadığından, EDM işlemi oldukça karmaşıktır. Komple bir EDM işlemi, işleme süresini kısaltmak amacıyla, genellikle kaba işlemeden bitirme işlemine, çok-kademeli olarak gerçekleştirilir. Bu tezde, en önemli elektriksel parametreler olan; deşarj akımı (I), darbe süresi (Ton), ve bekleme süresinin (Toff), EDM performans parametreleri olan; malzeme kaldırma oranı (MRR), elektrot aşınma oranı (EWR), yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve ortalama beyaz katman kalınlığına (AWLT) etkileri, farklı işleme kademeleri için deneysel olarak irdelenmiştir. Deneysel sonuçlardan elde edilen veriler, yapay zekâ teknikleri kullanılarak modellenmiş ve bu modeller yardımıyla alternatif EDM parametre setleri oluşturulmuştur. Minimum işleme süresi için gereken kademe sayısını belirlemek için, çok-kademeli bir EDM stratejisi ve bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bir önceki kademede oluşan ortalama beyaz katman kalınlığı, işleme derinliğini belirlemede kriter olarak alınmıştır. Modellerden elde edilen alternatif parametre setleri kullanılarak, istenilen yüzey kalitesi, işlenecek malzeme hacmi ve iş parçası yüzey alanına göre; kademe sayısı, işleme derinliği ve her kademedeki parametre setleri belirlenebilmektedir. Geliştirilen çok-kademeli EDM stratejisi ve bilgisayar programı deneysel olarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical discharge machining (EDM) is a well-established machining process for manufacturing geometrically complex and/or hard parts that are extremely difficult-to-machine by conventional machining processes. However, the process is a complex task due to the nonlinearities of the process parameters. In a whole EDM process, multi-stage machining is generally carried out from rough to finish for minimizing the machining time. In this thesis, the effects of the most important electrical parameters such as discharge current (I), pulse on time (Ton) and pulse off time (Toff) to material removal rate (MRR), electrode wear ratio (EWR), surface roughness (Ra) and average white layer thickness (AWLT) were experimentally investigated for different machining stages. The experimental data was modelled using artificial intelligence techniques and the alternative EDM parameter sets were generated by the help of these models. A multistage strategy and a computer program were developed to determine the required number of stages for minimum machining time. The resulting average white layer thickness of the previous stage was taken as a criterion to determine the machining depth. The machining depth and the corresponding parameters set in each stage according to the desired surface quality, volume and area of the workpiece can be defined by using the alternative EDM parameter sets which were generated by the models. The developed multi-stage EDM strategy and the computer program were experimentally verified.