Alüminyum titanat/spinel seramik kompozitlerin üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of aluminum titanate/spinel ceramic composites
- Tez No: 354413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Spinel (MgAl2O4) seramikler yüksek bir ergime sıcaklığı, yüksek sertlik, düşük yoğunluk, çok iyi geçirgenlik, yüksek mukavemet, düşük termal genleşme katsayısı, yüksek termal şok direnci ve yüksek kimyasal kararlılığa sahiptirler. Alüminyum titanat (Al2TiO5), ergimiş metallerde iyi kimyasal direnç, yüksek termal şok direnci ve düşük termal iletkenlik özelliklerine sahiptir. Bu çalışmada farklı oranlarda Alüminyum titanat katkısı yapılarak Alüminyum titanat / Spinel seramik kompozitleri toz metalurjisi yöntemiyle üretilecektir. Katkısız, ağırlıkça %5 ve %10 Alüminyum titanat katkılı SAT (Spinel - Alüminyum Titanat) karışımları hazırlanacaktır. Daha sonra karışımlar tek yönlü presle 100 Mpa yük altında preslenecektir. Preslenen numuneler normal atmosferde 1700 oC de 5 oC/dakika ısıtma hızında 2 saat sinterlenecektir. Sinterlenmiş numunelerin mikroyapısal analizi SEM ile yapılacaktır. Seramiklerin faz analizleri EDS ve XRD kullanılarak yapılacaktır. SAT numunelerinin ısıl davranış analizleri DSC kullanılarak yapılacaktır. Termal genleşme katsayısı dilatometre ile ölçülecektir. Termal şok direnci suda soğutma ve mikrosertlik yöntemleriyle yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Spinel (MgAl2O4) ceramics possesses a high melting point, high hardness, a relatively low density, excellent transmittance, a high strength, a relatively low thermal expansion coefficient, high thermal shock resistance and high chemical inertness.Aluminium titanate (Al2TiO5) exhibit extremely good thermal shock resistance and low thermal conductivity coupled with good chemical resistance in molten metals. In this study, Aluminium titanate / Spinel ceramics composites with different percentages of Al2TiO5 will be produced using powder metallurgy techniques. At this point, additions of Aluminium Titanate (AT) in weight proportions of 0, 5 and 10 wt% will be prepared to the SAT (Spinel -aluminium titanate) mixtures. Then, mixtures will be pressed at 100 MPa. The compacts will be sintered in air using a heating rate of 5oC min-1 at 1700 oC for 2h. Microstructural characterization of the sintered samples will be carried out using scanning electron microscope (SEM). The morphological parameters of the various phases will be characterized by using a semiautomatic image analyser, EDS and the formed phases will be analysed by X-ray powder diffractometer. The thermal behaviour of the SAT composition will be characterized by differential scanning calorimetry (DSC). Thermal expansion coefficients of sintered SAT compositions will be measured by using dilatometer. Thermal shock testing will be performed on samples by water-quenching and micro hardness methods.