Samsun Organize Sanayi Bölgesinde hava kalite modellerinin uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of applicability of air quality models in the Organized İndustrial Region in Samsun
- Tez No: 354444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANDAÇ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Samsun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan, hava kirliliğine etkisi yüksek olan 9 tesis ve bu tesislerin 70 adet bacası noktasal kaynak olarak alınarak hava kalite modellemesi çalışması yapılmıştır. AERMOD Hava Kalitesi Modeli kullanılarak bölgede modelin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Modelin oluşturulmasında, noktasal kaynaklardan oluşan emisyon raporlarından yararlanılarak noktasal kaynakların fiziki durumlarının yanı sıra, hava kalite parametreleri olarak kükürt dioksit ve azot oksitler kullanılırken, meteorolojik parametreler olarak da sıcaklık, nispi nem, güneş radyasyonu, rüzgâr hızı, hakim rüzgâr yönü ve basınç kullanılmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne ait Mobil Hava Kalitesi Ölçüm Aracı'ndan alınan veriler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sabit İstasyon Verileri ve bölgede yapılan projelerden alınan verilerle, çalışma yapılarak önceki model çalışmaları sonucunca yakın bulgular saptanmıştır. Netice itibariyle; model sonuçları sanayinin yoğun olduğu bölgede Azot dioksit(NO2)'in saatlik konsantrasyonu 352,960 µg.m-3 olarak ölçülmüştür.Saatlik sınır değer olan 100 µg.m-3 'ün üzerinde olan bu değer sanayi bölgesinden yerleşim yerlerine doğru etkisini kaybettiği saptanmıştır. Başka bir ölçüm olan kükürt dioksit (SO2)'in ise saatlik konsantrasyonu 169,351 µg.m-3 seviyesinde çıkmıştır ve saatlik sınır değer olan 125 µg.m-3 üzerinde olduğu halde yerleşim bölgelerine gidildikçe etkisini kaybettiği görülmüştür.Yıllık Azot dioksit (NO2) konsantrasyonu en yüksek olarak 57,376µg.m-3 ölçülmüştür ve sınır değer olan 30 µg.m-3 ün üstünde çıktığı görülmüştür yine buna benzer olarak kükürt dioksit (SO2) konsantrasyonu en yüksek olarak 30,451 µg.m-3 ölçülmüştür ve sınır değer olan 20 µg.m-3'ün üstünde çıktığı görülmüştür bu değerler yerleşim bölgelerinde ve deniz tarafına gidildikçe etkisini kaybettiği model verilerinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the Organized Industrial Zone is located in Samsun, air pollution effects on plants with a high of 9 and 70 of these facilities, taking as point sources chimney, air quality modeling study was carried out. AERMOD air quality model was investigated using the applicability of the model in the area.Model for the creation of point sources consisting of emissions report smaking use of point source's physical condition, as well as the air quality parameters as sulfur dioxide and nitrogen oxides is used,the meteorological parameters as temperature, relative humidity,solar radiation,wind speed,prevailing wind direction and pressure was used.19 Mayıs University owned by Mobile Air Quality measurement tool data received from the Environment and the Ministry of Urbanism fixed station data and in the regionof the projects with data from studies done earlier model studies' Cause his close findings are determined.Consequently, the model results are concentration in the area of industry, nitrogen dioxide(NO2) concentration in 352.960µg.m-3, respectively. Hourly limit value of 100µg.m-3'on reputation, this value Towards the industrial area to residential areas was found tolose its effectiveness.Anotheris measuring sulfur dioxide (SO2) concentration in the hour 169.351µg.m-3 level, which has increased the hourly limit value of 125µg.m-3, although it is on the level goes to residential areas has been shown tolose its effectiveness. Annual Nitrogendioxide (NO2)at concentrations as high as 57.376µg.m-3 were measured. Which rises above the limit value of 30µg.m-3 was observed.Similarly,sulfur dioxide (SO2) concentration was measuredas the highest 30.451μg.m-3 and 20, which limits μg.m-3 'was observed to be at the top. These highvaluesin residential areas and the impact of sea level goes to the side that lost data was obtained from the model.