Sinop il merkezinin kentsel gelişiminin çevresel etkilerinin arazi kullanım değişimi kapsamında araştırılması
An investigation of environmental impacts of urban development within the scope of land use change for Sinop city center
  1. Tez No: 747406
  2. Yazar: NURSEL BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN BARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sinop ili için önemli bir yatırım olan Sinop-Samsun karayolunun hizmete açılması, nükleer santral anlaşmasının imzalanması ve santral alt yapı sürecinin başlaması, mevcut hava limanının yeni yatırımlarla büyütülmesi ve kapasitesinin arttırılması, Sinop Üniversitesinin kurulması ve buna bağlı olarak personel ve öğrenci sayısının kısa zamanda artması, yeni hastane binasının tamamlanması, organize sanayi bölgesinin faal hale gelmesi ve diğer hususlar Sinop il merkezinde nüfus artışına sebep olmuş ve hızlı bir kentleşmeyi beraberinde getirmiştir. Bu hızlı nüfus artışı kent merkezinin hızla büyümesini tetiklemiştir. Bu süreçte Sinop il merkezi için sağlıklı kentsel gelişim süreci yaşayan bir şehir olma yolunda karar veren mekanizmalara değişen ve artan ihtiyaçlar doğrultusunda nitelikli ve nicelikli verileri zamanında temin etmek gerekliliği doğmuştur. Bu çalışmanın amacı, Sinop şehir merkezinin kentsel gelişim sürecinin çevresel etkilerinin arazi kullanım değişimi kapsamında araştırılması ve mevcut durumun analizidir. Bu bağlamda Sinop il merkezinin kentsel gelişim süreci ve arazi kullanım değişim ilişkisi irdelenmiştir. Çalışma kapsamında nüfus artışı, kentsel gelişim süreci, arazi kullanımı, afet alanlarına yerleşimler ile çevresel etkiler ele alınmıştır. Sonuç olarak Sinop ilinde hızlı bir kentsel gelişim söz konusudur. Kentsel gelişim sürecinde doğal özellikler, kültürel değerler ve çevresel etkilerin kentleşme sürecinde daha fazla dikkate alınması gerektiği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Opening Sinop-Samsun highway for public service that is an important investment for Sinop City, signing of the nuclear power plant deal and starting of infrastructure preparation process, upgrading present the Sinop airport with new investments and increasing the operational capacity, establishment of Sinop University and resulting increase in the number of stuff and students in a short time, completion of new hospital building, activation of organized industrial zone and other conditions have led to population growth and rapid urbanization in a short time in Sinop city center. The population growth has brought a rapid urbanization in Sinop city center. In this process, qualitative and quantitative data are required to ensure timely for managers who decide healthy Sinop city. Aim of this study is to make preliminary investigation about urban development of Sinop city center and environmental impacts of urban development and also making case analysis for Sinop city center. In this study, urban development and its environmental impacts are discussed for Sinop city centre. In scope of the work; population growth, urban development process, land use change, settlements to disaster areas and environmental impact problems are examined. As a result, a rapid urban development is observed in Sinop city center. Natural features, cultural values and environmental impacts should be taken into account in urban development process in Sinop city center anymore.