Tıbbi araştırmalarda güvenilirlik analiz metodları ve bir uygulama
Reliability analysis in medical research and an application
  1. Tez No: 354453
  2. Yazar: ELVAN BAŞARANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ALAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bilim; anlamak, değerlendirmek, ayırt etmek ve bir sonuca varmak için ölçümleri kullanır. Bilimsel çalışmalar güvenilir bir ölçüm, güvenilir bir uygulayıcı ve güvenilir bir ölçüm aracı gerektirir. Bu amaçla istatistiksel araştırmalar için ölçüm, araç ve uygulayıcıların ayrı ayrı güvenilirliğini kontrol etmek ya da bunların kombinasyonunun güvenilirliğini araştırmak önemlidir. Bu çalışmanın temel kavramlar kısmında güvenilirlik ve geçerlilik kavramları ile beraber bu kavramların temelinde bahsi geçen veri, ölçüm, hata ve korelasyon kavramları tanımlanmıştır. Devamında güvenilirlik ve geçerlilik çeşitleri ve son olarak da güvenilirlik katsayılarının hesaplanması, hipotezi ve güven aralık hesaplamaları verilmiştir. Uygulama kısmında, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatarak tedavi gören 100 hastadan alınan tansiyon (kan basıncı) değerleri veri olarak kullanılmıştır. Hastalardan alınan tekrarlı ölçümlerin güvenilirliği hesaplanmış ve ölçümlerin alındığı zaman aralıklarının güvenilirlik üzerindeki etkisi saptanarak ölçümün alındığı zaman aralığı ile ilişkisi yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Science use measurement for understanding, evaluating and differentiating. Scientific studies needed reliable measure, reliable raters and reliable measurement. For this purpose, to check the reliabity of measurement, measurement instruments and raters or combination of them is also important for statistical searches. In general information part of this study, with the reliability and valitidy of these concepts on the basis of the concepts mentioned measurement, error and correlation concepts are defined. Continuation of these, Reliability and Validity varieties,and finally, the reliability coefficient calculation, the hypothesis and confidence interval calculation are given. In application part, 100 patient's blood pressure value were used as data who were hospitalized in Samsun Training and Research Hospital (Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi). Reliability of repeated measurements are calculated and impact on the reliabillty of the measurements taken at time periods are determined by calculating the reliability of repeated measurements taken from patient.