Elektrodepolama yöntemi kullanılarak atıksudan bakır geri kazanımının araştırılması
Investigation of copper recovery from wastewater using electrodeposition method
- Tez No: 354459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KULEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Elektrodepolama metodu, metal kaplamacılık, metal işleme ve elektronik endüstrisi atıklarından metal iyonlarının uzaklaştırılması ve geri kazanımında kullanılan cazip metotlardan biridir. Bu çalışmada bakır içeren endüstriyel atıksudan elektrodepolama yöntemiyle bakırın atıksudan hem uzaklaştırılması hem de geri kazanılması sağlanmıştır. Katot olarak bakır ve çeliğin kullanıldığı iki seri çalışma yapılmıştır. Yapılan her iki çalışmada elektrodepolama üzerine akım, pH, iletkenlik ve konsantrasyonun etkileri incelenerek optimum değerler elde edilmiştir. Bu yöntemle bakır içeren endüstriyel atıksudan optimum koşullarda bakır katot ile yapılan çalışmalarda % 66, çelik katot ile yapılan çalışmalarda % 80 oranında bakırın uzaklaştırılması sağlanmıştır. Çalışmalar sonucunda atıksudan uzaklaştırılan bakırın katot üzerinde biriktiği de gözlenmiştir. Ayrıca yapılan reaksiyon hız kinetiği incelemeleri ile reaksiyon hızları hakkında yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrodeposition method is one of the attractive methods for using removal and recovery of metal ions from metal plating, metal processing and electronics industry wastewaters. In this study, both removal and recovery of copper from copper containing industrial wastewater with electrodeposition method were achieved. Two series of studies were conducted by using copper and steel cathodes. In the both studies, the effects of current, pH, conductivity and concentration on electrodeposition were investigated and optimum values were obtained. By this method, copper removal from copper containing industrial wastewater at optimum conditions, was % 66 with copper cathode and % 80 with steel cathode. As a result of studies, accumulation of copper on the cathode which removed from wastewater was also observed. Also, the evaluations about the reaction rate were made with studies of the reaction kinetics.