Sirke üretim endüstrisi atıksuyunun elektrokimyasal arıtımı ve toksisitesi
Electrochemical treatment and toxicity analysis of vinegar production industry wastewater
  1. Tez No: 414266
  2. Yazar: EMİNE ESRA GEREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ KOPARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünyada farklı hammadde ve teknolojiler kullanılarak çeşitli sirke tipleri üretilmektedir. Sirke hem sağlık etkileri hem de fiyat uygunluğu sebebi ile Türkiye'de çok miktarda tüketilmektedir. Sirke üretiminde taşıma, işleme, paketleme, depolama gibi proseslerde sirkeye özgü bir atıksu meydana gelmektedir. Bu atıksuyun miktarı ve niteliği, arıtılabilirlik ve bertaraf açısından ekonomik ve çevresel nedenlerle önemlidir. Atıksularla gelen kirleticiler yeterli miktarda arıtılmadığında, ciddi çevresel sorunlara neden olabilmektedir. Sirke atıksuyu yüksek organik yüke ve asidik özelliğe sahiptir. Bu nedenle biyolojik arıtma yöntemleri ile bu atıksuyun arıtılmasında sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada sirke atıksuyunun arıtımı elektrokimyasal yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla elektrokimyasal yükseltgeme, elektrokimyasal çöktürme ve Elektro-Fenton yöntemlerinin arıtım etkinliği araştırılmıştır. Ayrıca arıtım öncesi ve sonrası işlemler için suyun toksikolojik değerlendirilmesi Vibrio fischeri bakterisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda sirke endüstrisi atıksularının elektrokimyasal yöntemlerle başarılı bir şekilde arıtılabildiği ve suyun başlangıç toksisitesinin arıtımla birlikte azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Several types of vinegar are produced worldwide using various raw materials and techniques. Due to being an economic and healthy product, vinegar is consumed in great quantities in Turkey. A specific form of wastewater is produced during production, transportation and processing in winegar production facilities. The quantity and content of this wastewater are environmentally and economically important. Improper and insufficient treatment of these wastewaters may cause serious ecological problems. Vinegar wastewater has high amount of organic load as well as high acidity. Consequently, biological treatment of such wastewater is impractical. In this thesis, electrochemical treatment of vinegar wastewater is performed. In this aspect, removal efficiencies of electrochemical oxidation, electrocoagulation and electro-fenton processes are investigated. The toxicity analysis of the treatment result is performed using Vibrio fischeri bacteria tests. As a result of our analysis, it was observed that electrochemical treatment is a plausible method for vinegar production wastewater treatment with high rates of removal and a lower level of toxicity at the end of the process.