An organization improvement model for small and medium sized enterprises (SMEMM)
Küçük ve orta bütçeli işletmeler için işletme iyileştirme modeli (SMEMM)
- Tez No: 354480
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞ'E ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Küçük ve Orta Bütçeli İşletmeler'in (KOBİler) gelişmesi ve iyileşmesi ülke ekonomisine katkı sağlar. Ancak, KOBİ'ler işletmelerinin iyileşmesi için iş uygulamalarında süreklilik sağlamakta zorlanabilirler. İyileşme karmaşık bir olgudur; örgütsel etmenlerin mevcut durumunun değerlendirilmesi gerekir, bununla birlikte etmenlerin ağırlığı işletme geliştikçe değişecektir. KOBİlerin süreç ve kaynaklarındaki eksikliklerden dolayı KOBİler değerlendirme sırasında zorluklarla karşılaşabilirler.Bu çalışmada, İmalat sektöründe faaliyet gösteren Türk KOBİ'lerinin süreçlerinin iyileşmesi için temel adımları içeren yeni bir model önerilmiştir. Bu iyileştirme adımları süreçlerin tanımlı, yönetilebilir ve ölçülebilir olmasını hedefler. Model, mevcut süreçlerin değerlendirilmesinde referans noktası oluşturur ve iş uygulamalarının önceliklendirilmesinde rehberlik eder. Önerilen yeni modelde çerçeve olarak süreç yönetimini ve kalite iyileştirme kavramlarını içeren Yeterlilik Olgunluk Modeli (CMM) kullanılmıştır.Yeni model ampirik olarak test edilmiş ve modelin Türk İmalat Sanayi KOBİlerinin yapısına ve özelliklerine uyması için gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Model, her seviyede tamamlanmış ve eksik aktivitelerin belirlenmesi için bir araç olarak ve işletmenin gelecekteki gereksinimlerini belirlemek için bir yol haritası olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Small and Medium Sized Enterprises? (SMEs) development and improvement have impact on national economies. However, SMEs may have difficulty in providing sustainable business practices for organizational improvement. Improvement is a complex phenomenon; it needs assessment of current situation of organizational factors whereas weight of the factors change as organizations develops. Besides, SMEs may have deficiencies in assessment due to shortcomings in processes and resources.In this study, a new model which considers organizational development as a sequence of activities is proposed for the process improvement of Turkish Manufacturing SMEs. These improvement activity series aimed at having defined, manageable and measurable organizational processes. The model provides a reference point that evaluates current processes and a guideline that aligns prerequisite practices. The Capability Maturity Model (CMM) framework which consists of process management and quality improvement concepts is used for this new model.The new model is empirically tested and necessary modifications are carried out to fit the model to the structure and characteristics of Turkish manufacturing SMEs. The model can be used as a tool to identify the complete and missing activities at each level and as a roadmap for future requirements of the organization.