A methodological approach for serious game software development: An application for language disorders
Ciddi oyun yazılımı geliştirmek için bir metodolojik yaklaşım: Konuşma bozukluğu üzerine örnek bir çalışma
  1. Tez No: 354479
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR EGE, YRD. DOÇ. DR. NERGİZ E. ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bilgisayar yazılımları hayatın çoğu alanında kullanıldığı gibi eğitsel alanda da aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak gerçek hayat problemlerini ele alan yazılım geliştirmek karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle karmaşık yazılımların düzenli ve planlı ilerleyebilmesi için birçok yazılım geliştirme metodolojisi geliştirilmiştir. Bugüne kadar bu metodolojiler hemen her yazılım sürecine uygun olsa da, eğitsel yazılımların kendine özgü ihtiyaçları ve gelişim süreçleri açısından yetersiz kalabilmektedir.Bu tezde eğitsel yazılımların daha sistematik ve temel ihtiyacı olan uzmanlar ve son kullanıcıları içinde barındıran bir eğitsel yazılım geliştirme yaklaşımı önerilmektedir. Ayrıca bu yazılım geliştirme metodu dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların terapi süreçlerine destek vermek amacıyla bir ciddi oyunun geliştirilmesi sürecinde kullanılmıştır. Bu tez çalışması ile öncelikle önerilen eğitsel yazılım geliştirme metodolojisinin bir oyun çalışması ile değerlendirilmesi sağlanmıştır. Ayrıca geliştirilen yazılımın konuşma bozukluklarının tedavi sürecine olan etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The computer software has been actively used in education area in different ways today. However, for several reasons educational institutions are failing to integrate this software to current educational environments. Educational institutions have been criticized for using technologies similar to the ones used hundred years ago. We believe that, one of the reasons for this failure, integration of educational software technologies into current educational environments, is the complexity of these systems. Hence developing efficient software by addressing the real life problems is a complex process. There are various software development methodologies especially for complex software, with regular and planned development processes. So far, these software development methodologies are appropriate for almost all software, though, in terms of unique needs and developmental process of educational software, they may be inadequate. In other words, development of the educational software process requires some other considerations, such as the domain experts that are not considered during the development process of commercial software projects.In this thesis, a new educational software development methodology by involving the domain experts and their interactions with the end users is recommended. Additionally, this software development methodology is used in a serious game development process that supports the therapy process of children with impaired speech and language. Primarily in this study, the contribution of the serious game on the current therapy sessions is evaluated which is developed by using the proposed educational software development methodology. It is aimed to better address the problems of current therapy sessions by developing the software according to the new methodological approach. In other words, this study is a case study to show how the proposed methodology is applied on the development process of a serious game as well as its impact on current therapy sessions.