A database design methodology for complex systems
Karmaşık sistemler için veritabanı tasarım yöntemi
- Tez No: 354494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİZ ERCİL ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yazılımın kalitesi, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve memnuniyetlerini sağlamakla doğrudan ilgilidir. Kullanıcı gereksinimlerini yazılım süreçlerine yansıtmak için, veritabanı modelinin doğru tasarlanması, yazılım geliştirme sürecinde kritik bir aşamayı oluşturur. Veritabanı tasarımı, kullanıcıların veriler ile ilgili tüm gereksinimleri modellemeleri için önemli bir araçtır. Veritabanı tasarımındaki olası hatalı durumlar, tüm yazılım geliştirme süreçlerine yansımaktadır. Olası hatalı durumlar aynı zamanda yazılımda ve amaçlanan sistemin işlevselliğinde sürekli değişimlere de sebep olabilmektedir. Bu durum kullanıcıların memnuniyetsizliğiyle sonuçlanabilir. Bu bağlamda, kullanıcı gereksinimlerini veritabanı modelinde tam olarak yansıtmak ve veritabanının yazılım geliştirme sürecinde yer alan herkes tarafından doğru anlaşılması, yazılım sistemleri geliştirmedeki başarıyı doğrudan etkileyen bir faktördür. Bu çalışmada, karmaşıklık derecesini azaltarak veritabanı modellerinin anlaşılabilirliğini artırmak ve yazılım kalitesini yükseltmek amacıyla iki aşamalı bir kavramsal veri modelleme yöntemi önerilmektedir. Bu çalışmanın başında önerilen iki aşamalı kavramsal veri modelleme anlatılmaktadır. Sonrasında deneysel çalışmalar ve formüller yoluyla, önerilen yöntemin yazılım mühendislerinin kavrayışı üzerindeki etkisi incelenmekte ve sonuçlar değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın sonucunda, önerilen iki aşamalı kavramsal modelleme yönteminin yazılım mühendislerinin kavrayışını kolaylaştırdığı ve bu aşamadaki olası hataları önleyebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The quality of the software is directly related to addressing the users' needs and their level of satisfaction. To reflect user requirements to the software processes, correct design of the database model provides a critical stage during software development. Database design is a fundamental tool for modeling all the requirements related to users' data. The possible faulty conditions in database design have adverse effects on all of the software development processes. The possible faulty conditions can also cause continuous changes in the software and the desired functionality of the targeted system which may result in user dissatisfaction. In this context, reflecting the user requirements accurately in the database model and understanding of the database model correctly by every stakeholder involved in the software development process is the factor that directly affects the success of the software systems. In this study, a two-stage conceptual data modeling approach is proposed to reduce the level of complexity, to improve the understandability of database models and to improve the quality of the software. This study first describes the proposed two-stage conceptual data modeling. Then the proposed method?s impact on software engineers? comprehension is also investigated and the results are examined. Results of this study show that, the proposed two-stage conceptual modeling approach improves the understanding level of software engineers and eliminates possible defects in this stage.