Exploration of the design space for lifetime optimization in wireless sensor networks with unidirectional links
Tek yönlü bağlara sahip kablosuz algılayıcı ağlarda yaşam ömrü eniyilemesi için tasarım uzayının incelenmesi
  1. Tez No: 354495
  2. Yazar: SİBEL TARIYAN ÖZYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU, DOÇ. DR. BÜLENT TAVLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarda, enerji verimliliği en önemli tasarım amaçlarından biridir. Maksimum enerji verimliliği ile en uzun yaşam süresini sağlayan ağ mimarisinin elde edilmesi, tasarım parametrelerinin ayrıntılı ve sağlam şekilde araştırılmasını gerektirir. Tek yönlü bağlar kablosuz iletişim ve ağlarda çok iyi bilinen bir olgudur. Ancak tek yönlü bağların etkileri kablosuz algılayıcı ağların tasarım ve analizinde yeterince incelenmemiştir. Tek yönlü kablosuz ağ bağlarında, önceki çalışmaların bir çoğu, tek yönlü bağların etkilerini hafifletmek için bazı sezgisel tekniklerin tasarım ve analiziyle sınırlı kalmıştır. Bu tez çalışması tek yönlü bağlara sahip kablosuz algılayıcı ağların yaşam ömrüne olan etkisini araştırmaktadır. Parametre değişikliklerinin sonuçları ve değişikliklerin eniyi yaşam ömrü üzerindeki rolü gözlemlenmiştir. Sonra, elde edilen sonuçlar sadece çift yönlü bağlara sahip algılayıcı ağlarla karşılaştırılmıştır. Ana analiz aracı olarak doğrusal programlama kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is the most important design objective in wireless sensor networks. Optimization of the network architecture for maximal energy efficiency to achievethe longest possible lifetime necessitates a sound exploration of the design space. Unidirectional links are a well-known phenomenon in wireless communications and networks. However, the effects of this phenomenon are not sufficiently explored inthe design and analysis of wireless sensor networks. Most of the previous studies on unidirectional links within the context of wireless networks are limited to the design and analysis of certain heuristic techniques to alleviate the effects of unidirectional links. This thesis investigates the impact of unidirectional links on the lifetime of wireless sensor networks. The results of parameter changes and role of parameterchanges have been observed on optimal lifetime solutions. Next, they have been compared against bidirectional sensor networks. Linear programming has been used as the main analysis tool.