Bilgisayar destekli torna tezgahı
  1. Tez No: 3545
  2. Yazar: SABRİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜR TÜTÜNCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışmada Wolf Jahn firmasının ürettiği saatçi tornasının bilgisayar kontrollü tezgah haline getirilmesi incelenmiştir. Bu amaçla tezgahın kesici agızının iki boyuttaki hareketi, bir mikroişlemci ile kontrol ettirilmiştir. Sistemde kullanılan mikroişlemci 8 bitlik 6510 cipidir. Kesici agızm iki boyuttaki hareketini 1.8° adım aralığı olan step motorlar sağlamaktadır. Torna tezgahının bilgisayar aracılığı ile çalıştırılabilmesi için BASIC ve Makina dillerinde bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.Bu programda kesici agızm noktasal hareketi esas alınmıştır.ABSTRACT In the present work, the application of Computer Numeric Control to the miniature type lathe was studied. For this purpose, the movement of chuck in two directions was achieved using a microprocessor. The microprocessor used in the system was 8 bit 6510 type. Two stepper motors of 1.8° per step were employed for the movement of chuck. In order to control the stepper motors, a computer program was developed using BASIC and Machine Code languages.