CNC'li torna ve freze tezgahlarında bilgisayar destekli optimum takım çeşidi
The Optimum tool selection with computer aided for lathe and mill with CNC
  1. Tez No: 77194
  2. Yazar: HASAN ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada bilgisayar yardımı ile CNC'Ii turna ve freze tezgahlarında optimum takım seçimi gerçekleştirilmiştir. Çizi m ortamı olarak CAD editörü ve Pascal 7.0 programlama dili kullanılmıştır. Operatör, CAD çizim programıyla torna parçalarım iki boyutlu, freze parçalarını üç boyutlu çizmekte yada aynı programla önceden çizilmiş bir şekli kullanabilmektedir. Çizilen parçanın koordinatları Pascal 7.O dilinde yazılan program yardımıyla ana programa aktarılmaktadır. Takım seçimi ana programında; malzeme seçimi, yüzey pürüzlülüğü seçimi, tezgah gücü seçimi ve kesici uç radyüsü seçimi yapılmaktadır. Daha sonra takım seçimi ana program tarafından takım magazininden uygun kesici takım seçilmektedir. Geliştirilen bu program, zaman bakımından üretim kalitesi ve üretim maliyeti açısından çalışanlara ekonomik faydalar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum tool selection have been performed by computer for CNC turning and milling machine. CAD editor and Pascal 7.0 programming language have been used as a drawing medium. Operator, draws two dimensions for turning parts and three dimensions for milling parts or with some programming can use before with a drawing. The coordinates of drawing parts for tool selection transfers to main program Pascal 7.0 on main program, the selection of material, surface roughness, machine power and cutting edge radius have been performed. Then the proper cutting tool of tool magazines has been selected by the main program of tool selection. The program advanced here for working people has been provided some economical benefit based on the production quality and cost with regarding to time.