Konvansiyonel bir torna tezgahının bilgisayar numerik kontrollü hale dönüştürülmesi ve dinamik duyarlılığının araştırılması
Retrofitting a convertionel lathe into CNC (computer numerically controlled) and researching its dynamic accuracy
  1. Tez No: 84521
  2. Yazar: AHMET NAFİ PEKÖZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ MALKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bir ülkenin kalkınmışlığı Takım Tezgahları üretimi ile doğru orantılıdır. Ülkemizde de konvansiyonel tezgahların yanısıra Bilgisayar Nümerik Kontrollü tezgahların kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Ayrıca konvansiyonel tezgahların Nümerik Kontrollü hale dönüştürülmesi çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmada konvansiyonel bir torna tezgahının bilgisayar nümerik kontrollü (CNC) hale dönüştürülmesi ve dinamik duyarlılığının araştırılması amaçlanmıştır. CNC tezgahlarda kullanılan adım motorları incelenmiş ve CNC tezgahlardaki hassasiyet ile ilgili bilgiler verilmiş, torna tezgahında statik duyarlılık deneyleri ve dinamik duyarlılık deneyleri yapılmıştır. Torna Tezgahı CNC hale dönüştürülmüş ve dinamik duyarlılık deneyleri tekrarlanmıştır. Ayrıca E-500 CNC Kontrol Ünitesinin çalışması hakkında bilgiler verilmiş ve programlama komutları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Economic development of a country is directly proportional with the production of Machine Tools. The use of CNC (Computer Numerical Control) Machine Tools also become widespread together with the conventional Machine Tools in our country and besides the studies of retrofitting the conventional Machine Tools into NC or CNC are done. In this study, The aim was to retrofit a conventional lathe into CNC and to research dynamic accuracy. Stepping motors used in the CNC machine tools were investigated and the Informations concerned with accuracy at the CNC machine tools put down general use. The static accuracy and dynamic accuracy experiments were fulfilled at the lathe. Lathe was retrofitted into CNC and the dynamic accuracy experiments were fulfilled again. Furthermore, the Informations concerned with the working of E-500 CNC Control Unit put down and the Unitour Programming Instructions were explained.