Developing new evaluation metrics to measure and improve supply chain performance and flexibility with successful erp implementation and bpr application: A hybrid fuzzy ahp / anp / statistical analyses approach
Başarılı erp ve bpr uygulamaları ıle tedarik zincirlerinin performansının ve esnekliğinin ölçülüp geliştirilebilmesi için yeni değerlendirme metriklerinin geliştirilmesi: Melez bulanık ahp / aap / istatistiksel analizler yaklaşımı
  1. Tez No: 354510
  2. Yazar: UĞUR BAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ERMAN ERKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi ve esneklik günümüzde büyük önem kazanmıştır.Performans ve esneklik üzerine çalışmalar oldukça popüler araştırma konularıarasında ter almaktadır. Rekabet gücünü koruyabilmek için sürekli olarak performansiyileştirmesi ve kıyaslaması yapmak mecburidir. Sürekli değişmekte olan pazarkoşullarına uyum sağlayabilmek için tedarik zinciri yapısı esnek olmalıdır. BPRuygulaması ile desteklendiğinde, ERP kullanımı tedarik zinciri üzerinde kayda değeretki göstermektedir. Tedarik zincirinin genel performansını ve esnekliğiniölçebilmek ve gelişmeleri takip edip gerçekleştirebilmek için özel metriklergereklidir. Bu çalışmada, performans ve esnekliği değerlendirebilmek için ÇÖKVmodelleri ve istatistiksel analizlerin kullanıldığı melez yaklaşımlarla iki yeni metrikgeliştirilmiştir. Ayrıca, ERP ve BPR başarılarının ön koşulları belirlenmiştir. Çalışmasonucunda, Tedarik Zinciri performansının ve esnekliğinin değerlendirilerek, başarılıERP ve BPR uygulamaları ile performans ve esnekliği iyileştirecek bir kılavuzhazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Supply Chain Management and flexibility has gained a great importancenowadays. Consideration of performance and flexibility of supply chains are popularresearch topics. To maintain competitive advantage on the market, continuousbenchmarking and improvement in performance is mandatory. To adapt continuouslychanging market conditions, supply chain structure should be flexible. SuccessfulERP implementation has a considerable effect on supply chain flexibility when it issupported by a BPR application. Some special metrics are needed to evaluate overallsupply chain performance and flexibility to achieve and track improvements. In thisstudy, two new evaluation metrics have been developed to evaluate performance andflexibility by a hybrid approach with MCDM models and statistical analyses. Alsoprerequisites needed for a successful ERP implementation and BPR application havebeen specified. As a result of this study, a road map has been prepared forbenchmarking and improving Supply Chain performance and flexibility bysuccessfully implementing ERP and applying BPR.