Assessment of intellectual capital by using a new fuzzy analytic network process approach
Entelektüel sermayenin yeni bir bulanık analitik ağ süreci yaklaşımı ile değerlendirilmesi
- Tez No: 354509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURAN ERMAN ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bir işletmenin değeri finansal varlıkları ve Entelektüel Sermaye olarak adlandırılan maddi olmayan duran varlıkları ile tanımlanır. Entelektüel Sermaye her zaman var olmuştur, ancak son yıllarda modern ekonominin endüstriyel ağırlıktan bilgi çağına geçmesiyle, stratejik öneminin bilinirliği atmıştır. Hem akademisyenler hem de iş dünyasındaki uzmanlar Entelektüel Sermayenin bugünün pazarlarda rekabet avantajını korumak için en önemli noktalardan biri olduğunu kabul etmektedirler. Entelektüel Sermaye, Beşeri Sermaye ve Yapısal Sermaye gibi fiziksel olmayan ancak maddi değeri olan kaynaklardan oluşmaktadır. Bu tez kapsamında Entelektüel Sermayenin bileşenlerinin nispi öneminin değerlendirilmesi için yeni bir Bulanık Analitik Ağ Süreci yaklaşımı önerilmiş ve Entelektüel Sermaye memnuniyet göstergeleri açısından incelenmiştir. Önerilen bu yeni yöntem, en sık kullanılan diğer Bulanık Analitik Ağ Süreci yaklaşımları ile karşılaştırılmıştır. Entelektüel sermayenin ölçütlerinin değerlendirilmesi için bir grup üretim şirketi uzmanı, hizmet şirketi uzmanı ve akademik uzman seçilmiştir. Elde edilen sonuçlar kullanılarak Ankara?daki üretim ve servis sektörlerindeki şirketlerin entelektüel sermaye farkındalık düzeyleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The value of an enterprise is made of financial assets and intangible assets which called as Intellectual Capital. Intellectual Capital has always existed, but only in the last decades awareness of its strategic importance has increased because of the shift in modern economy from the industrial to the knowledge era. Both academics and experts in the business world agree that Intellectual Capital is one of the most important points to maintain competitive advantage in today`s markets. Intellectual Capital consists of non-physical sources of value related to Human Capital and Structural Capital. In the scope of this thesis, a new Fuzzy Analytic Network Process approach was proposed for evaluation of the relative importance of Intellectual Capital components and it has been investigated in terms of satisfaction indicators of Intellectual Capital. This proposed new methodology compared with other most commonly used Fuzzy Analytic Network Process methodologies in the literature. A group of experts from manufacturing companies, service companies and academic experts has been chosen for IC criteria evaluation. The obtained results used for evaluation of sectorial awareness levels for manufacturing and service sectors in Ankara area.