Transesterifikasyonla balık yağı metil esteri sentezinin optimizasyonu
Fish oil methyl ester synthesis optimization by transesterification
- Tez No: 354535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEREN UYSAL AKKUŞ, YRD. DOÇ. DR. LAÇİNE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada içerisinde yüksek oranda serbest yağ asidi (FFA) bulunan balık yağından balık yağı metil esteri sentezlemek amaçlanmıştır. Balık yağının yüksek serbest yağ asidi içeriğini düşürmek için balık yağı ilk olarak esterifikasyon reaksiyonuna tabi tutulmuştur. Farklı alkol ve asidik katalizör konsantrasyonları denenerek maksimum verime ulaşılmaya çalışılmıştır. %1 katalizör ve %40 alkol konsantrasyonu ile %93 verimle ürün elde edilmiştir. Elde edilen ürün farklı alkol ve bazik katalizör konsantrasyonlarında farklı sıcaklık ve sürelerde transesterifikasyon reaksiyonlarına sokulmuştur. Bu basamakta %20 alkol, %0.5 katalizör konsantrasyonunda, 60?C sıcaklıkta ve 120 dakika reaksiyon süresinde %89.44 verimle yağ asidi metil esteri üretilmiştir. Elde edilen metil esterin temel yakıt özellikleri ölçülmüştür. Ölçülen bu özelliklerin ASTM ve EN-14214 standartlarına uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, higher levels of free fatty acids (FFA), which is applied to the fish oil esterification and transesterification reactions. FFA levels in fish oil to reduce the esterification reaction, sulfuric acid and methanol are used in various proportions. FFA using catalyst 1% to 40% alcohol, 93% yield to give the product value of the six measured experiment. The product obtained is reacted NaOH catalyzed transesterification. Transesterification reaction temperature, time, amount of catalyst and alcohol were synthesized by changing the optimum conditions for fish oil methyl ester. Methanol was 20%, the catalyst concentration 0.5%, temperature 60 ºC reaction time was 120 minutes, 89.44% yield conditions produced fatty acid methyl ester. The resulting methyl ester some important fuel properties were measured. These features are measured in accordance with ASTM D6751 and EN-14214 standards observed.