Kompozit yapıların sonlu elemanlarda alt modellenmesi
Submodeling of composite structures using finite elements
  1. Tez No: 354541
  2. Yazar: HARUN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SOYKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Büyük boyutlu ve karmaşık yapıdaki tasarımların Abaqus ve diğer sonlu elemanlar programları ile analiz yapılması oldukça problem oluşturmaktadır. Zamanla farklı malzeme türlerinin de geliştirilmesiyle birlikte simülasyon sorunları giderek daha da artış göstermiş, yeni teknikler geliştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada Abaqus programından faydalanılarak, son yıllarda geliştirilen sonlu elemanlarda alt modelleme tekniğinin uygulanabilirliği araştırılmıştır. İlk olarak üç boyutlu kiriş modelinde üç farklı delik çapı için alt modelleme tekniği kullanılarak ve bu teknik kullanılmadan modelleme yapılmıştır. Yapılan statik analizler karşılaştırıldığında; Von-Mises gerilmeleri ve reaksiyon kuvvetleri her iki modelleme içinde yaklaşık aynı değerlerde gerçekleşmiş, çözüm zamanlarına bakıldığında ise alt modelleme tekniği daha avantajlı olarak kısa sürede çözüme ulaşılmasına olanak vermiştir. Daha sonra, kompleks yapıya sahip kabuk olarak modellenen kompozit reflektör anten beş farklı etek kalınlığında alt modelleme tekniği yardımıyla daha kısa sürede ve daha kolay olarak modellenmiştir. Kompozit reflektör antenin analizleri sonucunda ise Von-Mises gerilmeleri, reaksiyon kuvvetleri ve Tsai-Wu hasar kriteri açısından incelenmiştir. Sonuç olarak üç boyutlu kiriş ve kabuk yapılı kompozit reflektör için alt modelleme tekniğinin uygulanabilir olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is hard to analyze large and complex structures with Abaqus and other finite element programs. The simulation problems have increased with the new material types in time and the development of new techniques have become an obligation for this purpose. In this study, by utilizing Abaqus program, the applicability of finite element sub-modeling technique that was developed in recent years, is investigated. In the first step, modelling was achieved by using sub-modeling technique and without sub-modeling technique in three-dimensional beam model with a hole. When the static analyses were compared, Von-mises stresses, and reaction forces were obtained approximately at the same values in both modeling. When the solution times are considered, sub-modeling technique has achieved to the solution in less time than the other technique. In the second step, a composite reflector antenna that was modeled as complex structure, was modelled in less time and more easily. The analysis results of the composite reflector antenna was examined in terms of Von-Mises stress, reaction forces, and Tsai-Wu damage criterion. In conclusion, it is decided that sub-modeling technique can be applied to three-dimensional beam and the shell structured composite reflector, as well as other complex structures.