Armendariz halkalar üzerine
On armendariz rings
  1. Tez No: 354542
  2. Yazar: BEGÜM HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KAYNARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli kavramların tanımları ve bazı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümün; birinci kısmında, Armendariz halkalar tanıtılarak özellikleri incelenmiş ve bir halkanın Armendariz olması için bazı karakterizasyonlar verilmiştir. İkinci kısmında, Armendariz olmayan halka örnekleri verilmiş ve bu halkaların Armendariz olan alt halkaları incelenmiştir. Son olarak üçüncü kısımda, Armendariz halka sınıfının diğer halka sınıflarıyla arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter introduces with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be required for later use. The first part of third chapter introduces Armendariz rings and analyses properties of these rings to give characterizations for being an Armendariz rings. Second part gives examples of rings which are not Armendariz, and examines subrings of these rings which are Armendariz. Finally, the relationships between Armendariz rings and other rings are investigated.