Elektroeğirme yöntemiyle yumuşak doku mühendisliğinde kullanıma uygun yönlenmiş yarısentetik polimer taşıyıcı üretimi ve karakterizasyonu
Electrospinning and characterization of oriented semi-synthetic scaffolds for soft tissue engineering applications
  1. Tez No: 354557
  2. Yazar: CANSU DUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME KENAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, yumuşak doku mühendisliğinde kullanmak amacıyla poli(L-laktid/caprolakton) (70:30) (PLC) kopolimeri, insan göbek bağı kollajeni ve hyaluronik asiti elekro-eğirilerek, nano/mikro fibril doku iskeleleri üretilmiştir. İzole edilen kollajen SDS-PAGE ve FT-IR ile karakterize edilmiştir. Fiber yapıların mekanik, termal ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla sırasıyla çekme testi, dinamik mekanik analiz, diferansiyel taramalı kalorimetre analizi ve taramalı elektron mikroskopisi gerşekleştirilmiştir. Yarı-sentetik yapılardaki biyolojik içeriği göstermek amacıyla histo-kimyasal boyama yapılmıştır. Tampon çözelti içinde bu yapıların zamanla hidrolize bağlı erozyonu test edilmiştir. Bu düşük maliyetli hibrit doku iskelelerinin hem deri yara örtüsü olarak hem de diğer yumuşak doku hasarlarında iyileşmeye yardımcı olarak kullanılabilirliği in vitro ortamda biyouyumluluk testi ile gösterilmiştir. Bu doku iskeleleri yumuşak dokular ile mekanik ve termal olarak uyumlu olduğu kadar, insan dokusu kaynaklı hücre dışı matriksi bileşenleri dışında bir biyolojik materyal içermediğinden biyolojik açıdan da oldukça uyumludur, immün yanıta neden olması beklenmemektedir. Nano/mikro fiber mimarisi, biyouyumluluk ve biyobozunurluk özellikleri hücre tutunması ve çoğalması açısından büyük avantaja sahiptir. Sonuç olarak, bu hibrit doku iskelesi potansiyel bir yumuşak doku özdeşi ve yara örtüsü materyali olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
In this study, nano/micro fibrous matrices composed of poly(L-lactide/caprolactone) (70:30) (PLC) copolymer, collagen and hyaluronic acid from human umbilical cord were fabricated by electrospinning for use in soft tissue engineering applications. The collagen isolated from umbilical cord was characterized via SDS-PAGE and FTIR. The mechanical, thermal, and morphological characteristics of the fibrous mats were studied with tensile tests, dynamic mechanical analysis, differential scanning calorimetry and scanning electron microscopy, respectively. Histochemical staining of the hybrid mats revealed the even distribution of the biological component in the fibers. Time dependent bioerosion of the scaffolds through hydrolysis was tested in a buffer solution. These moderate cost hybrid scaffolds are suitable for use as skin wound dressing and also in treatment of other soft tissue injuries as shown by in vitro biocompatibility tests. These scaffolds are compatible with soft tissues in regard to their mechanical and thermal properties and also biologically since they do not contain any biological components but human tissue derived extracellular matrix components and are not expected to cause any immune response. Additionally, their nano/micro fibrous architecture, biocompatibility and biodegradability provide them a big advantage in terms of promoting cell adhesion and proliferation. These hybrid scaffolds can be considered as potential material to be used in preparation of soft tissue substitutes and wound dressings.