100gbit 256 nokta radix-4 FFT'nin FPGA ile gerçeklenmesi
FPGA implementation of 100gbit 256 point radix-4 FFT
- Tez No: 354563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Optik bir bozulma olan Kromatik Saçılım, günümüzde fiber filtreler yerine; Sayısal İşaret İşleme yöntemleri ile yeniden programlanabilir donanımlar olan FPGAler kullanılarak düzeltilebilmektedir. Frekans düzleminde, Kromatik Saçılımın sebep olduğu bozulmaları düzeltmek, Fourier dönüşümü gerektirir. Optik hatlarda veri aktarım hızı çok yüksek olduğu için, kullanılacak FFT algoritması paralel bir mimariye ihtiyaç duyar. Piyasadaki çözüm olarak sunulan FFT IP korlarının bu ihtiyacı istenilen hızlarda tam olarak karşılamaması bu projenin geliştirilmesini tetiklemiştir. Bu tezde yapılan çalışmanın amacı; yüksek hız gerektiren uygulamalar için 256 nokta Radix-4 100 Gbit/s tamamen paralel FFT algoritmasının donanımsal olarak gerçeklenmesidir. Tez sonunda geliştirilen algoritma FPGA'e gömülerek test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chromatic dispersion is an optical distortion, which nowadays can be compensate with Digital Signal Processing methods by using reconfigurable hardware as FPGAs, instead of fiber filters. Correction of distortion in frequency domain caused by chromatic dispersion requires Fourier transform. FFT algorithm requires a parallel architecture because of data transfer speed is so high in optical transmission lines. FFT IP cores offered as solution on market can't exactly satisfy these requirements at desired speed; this reason triggered the development of this project. The purpose of the work in this thesis, realization of full parallel 256 point Radix-4 100Gbit/s FFT algorithm on hardware, for applications which requires high speed. As result of thesis, the developed algorithm has been implemented and tested on FPGA.