Ultrason görüntülerinin sözde renklendirilmesi
Pseudocoloring of ultrasound images
  1. Tez No: 354564
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ KONYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tıbbi görüntüleme teknikleri artan hastalık türlerine karşı en uygun önlemlerin alınmasında, vücut içindeki dokuların görüntülenmesini sağladığı için, büyük öneme sahiptir. Ultrason ile doku görüntüleme; hızlı sonuç vermesi, kolay erişilebilmesi gibi etkenler dolayısıyla diğer görüntüleme yöntemlerine göre öne çıkmaktadır. Ultrason cihazının doku içine yolladığı ses dalgalarının geri yansımasıyla siyah beyaz görüntüler oluşmaktadır. Ultrason görüntülerindeki kalitenin artması onun daha fazla alanda kullanımını sağlayacaktır. Bu tez kapsamında ultrasonlu görüntüleme yöntemiyle elde edilen görüntülerin görsel kalitelerini arttırmak için çalışmalar yapılmıştır. Sözde renk görüntünün çeşitli işlemlerle renkli hale getirilmesidir. Bu çalışma kapsamında Ampirik Kip Ayrışımı (AKA) kullanılarak ultrason görüntülerine sözde renk verilmiştir. AKA sonucu çıkan sözde renkli görüntülerin görsel kalitesi ve detayların görünürlüğü artmıştır. Bu tez kapsamında aynı zamanda çeşitli frekans düzlemi dönüşümleri kullanılarak sözde renkli görüntüler elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar hem orijinal görüntülerle hem de AKA sonucunda oluşan görüntülerle karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalarda en iyi sonuçları AKA ile yapılan çalışmalar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Medical imaging techniques have great importance to provide imaging tissue in the body to taking optimal measures against increased types of disease. Tissue imaging with ultrasound come to forefront by other imaging methods because of factors such as provide fast result, easy accessible. The black-white images created by sound waves which reflected back from the tissue after sending into by ultrasound device. Quality improvement for ultrasound images provide its usage more than areas. In this thesis studies have been conducted to improve visual quality of images which obtained by ultrasound imaging techniques. To make image colorful with several operations is called pseudocolor. In this work pseudo color given ultrasound images using Empirical Mode Decomposition (EMD). Visiblity of details and visual quality of pseudocolor images increased with EMD. In this thesis also pseudo color images obtained with several frequency domain transforms. The obtained results have been compared both original images and EMD results. After comparsion the best results given by EMD.