Görüntü işleme ile otomobil silecek silme kalitesinin belirlenmesi
Assesment of wiping quality of car wiper using image processing
  1. Tez No: 354565
  2. Yazar: YEŞİM ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KEMAL GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Silecek, araçların emniyet niteliği taşıyan parçalarından bir tanesidir. Sileceğin ana fonksiyonu, sürücü ve yolcuya cam üzerindeki görüş alanında, uluslararası normların belirttiği oranda ve seviyede görüş yeteneğini kazandırmaktır. Bazı durumlarda camdan, silecek lastiğinden, silecek motor mekanizmasından kaynaklanan anormallikler nedeniyle sileceğin performansı bozulmaktadır. Bu da sürücü ve yolcu görüş alanında görsel bozuklulara neden olmaktadır. Görüş açısındaki bozukluklar sürüş emniyetini azaltırlar. Bu sebeple silme kalitesinin belirtilen standartlar çerçevesinde olması önem kazanmaktadır. Mevcut silme kalitesi değerlendirme sistemlerinde, kalite değerlendirmesi uzman bir kişi tarafından yapılmakta ve silecek sisteminin performansı değerlendiricinin değerlendirme ölçeğini yorumlamasıyla ilişkili olmaktadır. Böylece kişilere bağlı değişkenlik gösteren değerlendirme sonuçları ortaya çıkmaktadır. Bu farklılıklar silme performansının yanlış değerlendirmesine sebep olabilmektedir. Bu tez kapsamında, silecek silme kalitesinin kontrolünün insandan bağımsız olarak objektif bir değerlendirme sistemiyle yapılması için çalışmalar yapılmıştır. Bu doğrultuda tez kapsamında kamera temelli bir silme kalitesi ölçüm ve değerlendirme sistemi geliştirilmiştir. Bozuk sileceklerin cam üzerinde bıraktıkları izler görüntü işleme ile tespit edilerek, tespit edilen silecek hatalarının sınıflandırılması işlemi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wiper is one of the parts which serve as safety devices. The main function of a wiper is to give ability to gain visibility on the field of view of driver and passenger adhering to the international norms. In some cases, wiping performance is impaired due to abnormalities originated from auto glass, rubber wiper, or wiper motor mechanism. This, causes of visual impairment in visibility of driver and passenger. Visual disturbances in the view area reduce driving safety. Therefore, it is important to hold the wiping quality on the framework of specified quality standards. In the existing systems of quality assessment of wiper, quality assessment is carried out by a competent person and performance evaluation of the wiper depends on this person. Therefore, the assesment changes from person to person. These differences may lead to incorrect assessment of wiping performance. In this thesis, studies have been made for perform an objective evaluation system to quality control of wiper of regardless of the humans. A camera-based wiper performance measurement and evaluation system has developed in this thesis within this context. The traces left on the glass of damaged wiper are determined with image processing, the classification of detected wiper errors operation was performed.