HSS-G, HSS-G Co ve HSS-G TİN matkapların AA6082-T6 alüminyum alaşımında talaşlı işleme performanslarının incelenmesi
Investigation of AA6082-T6 aluminum alloy metal processing performance with HSS-G, HSS-G Co and HSS-G TİN drill bits
  1. Tez No: 354568
  2. Yazar: MEHMET SAİD BAYRAKLILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada 0,1 mm/dev sabit ilerleme hızında AA6082-T6 alüminyum alaşımının delinmesinde kullanılan HSS-G, %5 Co alaşımlı HSS-G Co, ve TiN kaplamalı HSS-G TiN matkap uçlarının kesme kuvvetleri, kesme torku, silindiriklik, ovalite, doğrusallık, yüzey pürüzlülüğü gibi parametrelerine etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında T6 yapay yaşlandırması(180 °C/12 saat) yapılan AA6082 alüminyum alaşımı kesme hızlarının delme parametrelerine etkisinin incelenmesi için 315 dev/dak ve 760 dev/dak kesme hızlarında delinmiştir. Her matkap ucuyla 15 delik delinerek matkap aşınmaları gözlenmiştir. Tüm delme deneylerinde soğutma sıvısı kullanılmış, iş parçası dinamometreye sabitlenmiş ve dinamometrenin ölçtüğü değerler anlık olarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Delinen deliklerin yüzey kalitelerini karşılaştırabilmek için deliklerin silindiriklik, ovalite, doğrusallık ve yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Bunlara ek olarak takım aşınmaları ve deliklerin yüzey kaliteleri SEM fotoğrafları çekilerek'de ayrıca incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre TiN kaplamalı matkap ucu AA6082-T6 alüminyum alaşımının delinmesine uygun değildir. En iyi yüzey kalitesi sonuçları kobalt alaşımlı matkap ucuyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by keeping constant of feding rate as 0.1 mm/rev, the effect of three different drills made by 5% Co Alloyed and TiN coated and HSS-G on the cutting parameters related to cutting force, torque, cylindiricity, ovality and surface roughness of aluminum alloy AA6082-T6 have been investigated . Moreover, Working Material AA6082 prepared at condition of T6 ( 180 c/12 Hours) was machined at of 315 and 760[ rev/ min] to detect contribution of of cutting speed onto cutting force and drill torque and surface characteristics of drill holes. Wearing of the diffrent drills were examined by performing 15 holes cut with each type of drills. All drilling Experiments were performed using coolant onto drill dynamometer which is connected with computer and data evaluation program next to the drill machine to collect machining data simultaneously. Have completed drill Works with different drills on AA6082-T6, ovality, cylindiricity and surface rougness were determined to show performance of the drill metals in actions. Machining characteristics of the material AA6082-T6 under different types of drills were detected by cutting of specimens in vertical position and taking SEM images. Additionally, wearing of the different drill materials after performing of machining operations of the material AA6082-T6 was examined by taking SEM images of the drill lips. As a conclusion TiN coated drill is not suitable for drilling of AA6082-T6 but it has the highest tool life. The best surface quality was obtained with cobalt alloy drill.