Processing and characterization of square-shaped B4C-ZRB2 composites reinforced with gnp via spark plasma sintering
Gnp takiyeli kare şeklinde B4C-ZRB2 kompozitınin spark plazma sinterleme yöntemi ile üretımi ve karakterizasyonu
- Tez No: 953378
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bor karbürün (B4C) kristal yapısı, her biri 12 bor (B) atomundan oluşan ikosahedral birimlerden oluşur ve bu birimler, rombohedral sistemin köşelerinde yer alır. Bu birimler, üç karbon (C) atomundan oluşan çapraz bağlı bir zincir ile birbirine bağlanır. Bor karbürün yapısının kapsamlı bir şekilde anlaşılması, çeşitli endüstriyel uygulamalar için tam potansiyelinin açığa çıkarılması açısından büyük önem taşımaktadır. B4C'nin yüksek sertlik (>30 GPa), yüksek ergime sıcaklığı (2445°C), düşük yoğunluk (2,52 g/cm³), yüksek aşınma direnci, yüksek nötron absorblama kesiti ve yüksek kimyasal kararlılık gibi özellikleri, B4C seramiklerini savunma, havacılık ve nükleer endüstrileri gibi çeşitli uygulamalara uygun çok yönlü bir malzeme haline getirmektedir. B4C'nin uygulamaları arasında hafif balistik zırh, nükleer sistemlerde kontrol çubukları, yüksek sıcaklık termokuplları ve kesici takımlar bulunmaktadır. Ancak, güçlü kovalent bağlar, nedeniyle B4C'nin sinterlenebilirliği azdır. Bu nedenle, geleneksel sinterleme yöntemleriyle yüksek relatif yoğunluğa ulaşmak zordur. Ayrıca, B4C düşük kırılma tokluğuna sahip olup gevrek davranış sergileyebilir. B4C 'nin sinterlenebilirliğini ve kırılma tokluğunu artırmak amacıyla çeşitli metalik, oksit, karbür, borür ve nitrür katkı malzemeleri kullanılmaktadır. Spark plazma sinterleme tekniği, kalıp içerisine yerleştirilmiş toz kompakta doğrudan kesikli, yüksek doğru akım (DC) ve düşük voltaj uygulanması sayesinde toz partikülleri arasında oluşan joule ısıtmalar sebebiyle, yüksek ısıtma hızı, düşük sinterleme sıcaklığı, engellenmiş tane büyümesi ve yüksek yoğunlaşma sağladığından özellikle zor sinterlenen karbür, nitrür ve borür esaslı seramikler ve küçük tane boyutunun korunmasının arzu edildiği nano yapılar için geleneksel tekniklere önemli bir alternatiftir. Zirkonyum diborür (ZrB2), yüksek ergime sıcaklığı (3245°C), yüksek sertlik (23 GPa), agresif ortamlarda nispeten iyi korozyon direnci, yuksek elektriksel ve ısıl iletkenlik gibi özelliklere sahip ultra yüksek sıcaklık seramiğidir (UHTC). ZrB2, B₄C seramiklerine katkı maddesi olarak kullanılmış ve bunun sonucunda yüksek yoğunlaşma, yüksek Vickers sertliği, yüksek eğme mukavemeti ve kırılma tokluğu gibi üstün mekanik özellikler elde edilmiştir. Ayrıca, grafen nanoplateletlerin (GNPs) B4C seramik matrislere eklenmesi, daha homojen bir yoğunlaşma sağlamanın yanı sıra mekanik özellikleri iyileştirdiği gösterilmiştir. Spark plazma sinterleme tekniği ile B4C esaslı numuneler üzerine yapılan çalışmalar genellikle, ısı akışının homojen oluşturulduğu, 3 cm'den küçük dairesel kesitli numunelerle yapılmaktadır. Ancak uygulamada dairesel kesitli numuneler bir yüzeyi kaplamak için arada kalan boşluklar sebebiyle endüstriyel uygulamalara uygun değildir. Kare şeklinde üretilen seramik numuneler ise bu geometrinin, sonraki işlemler, birleştirme ve endüstriyel sistemlere entegrasyonunu kolaylaştırarak yapısal performansı artırabilir ve uygulama kolaylığı sağlayabilir. Bu çalışmada, GNP ve ZrB2 ilavesinin B4C esaslı kompozit malzemenin yoğunluğu, mikroyapısı ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Üretilen malzemelerin faz analizi X-ışını kırınımı (XRD) analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yoğunluk değerleri Arşimet prensibi kullanılarak ölçülmüştür. Vickers sertlik ve indentasyon kırılma tokluğu değerleri Vickers indentasyon yöntemi ile ölçülmüştür. Eğme yöntemi ile yüzey çatlağı oluşturarak kırılma tokluğunu ölçmek için alternatif bir yöntem kullanılmıştır. Mikroyapısal analizler alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM) ile gerçekleştirilmiştir. Kompozit yapıdaki GNP'nin değişen yapısal özellikleri ve bozuklukları, Raman spektroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmada, ticari B4C (HS Grade, H. C. Stack GmbH & Co., Almanya), ZrB2 (B Grade, H. C. Stack GmbH & Co., Almanya) ve grafen nanoplatelet (GNP) tozları (Nanografi Nano Technology Corp., Almanya) kullanılmıştır. B₄C-% 5 hac. ZrB2 ve B4C-% 15 hac. ZrB2 toz karışımlarına farklı oranlarda GNP (1, 2 ve 3 hac.%) eklenmiştir. B4C-ZrB2-GNP toz karışımlarını hazırlamak için bilyalı öğütme yöntemi kullanılmıştır. Öğütme işleminden sonra, toz karışımları kurutulmuş, elenmiş ve 50 × 50 × 5 mm boyutlarında bir grafit kalıba yerleştirilmiştir. Grafit pançlar, birkaç grafit folyo ile birlikte yerleştirilmiş ve kompozitlerin üretimi için vakum atmosferinde 1540°C sıcaklıkta, 50 MPa basınç altında 7 dakika boyunca SPS yöntemi uygulanmıştır. Sadeleştirme amacıyla, 1, 2 ve 3 hac.% GNP ile takviye edilmiş SPS yapılmış B4C-%5 hac. ZrB2 ve B4C-%15 hac. ZrB2 numuneleri sırasıyla BZ5G1, BZ5G2, BZ5G3, BZ15G1, BZ15G2 ve BZ15G3 olarak adlandırılmıştır. SPS ile üretilen B4C-ZrB2-GNP kompozitlerinin X-ışını difraksiyon (XRD) paternleri , % 5 ve 15 hac. ZrB2 içeren iki numune grubuna ayrılmış olup, her grupta % 1, 2 ve 3 hac. GNP içeren kompoziteler bulunmaktadır. B4C-ZrB2-GNP kompozitlerinde B₄C, ZrB₂ fazlarına ait ana faz pikleri belirlenmiştir. BZ15 numunelerindeki ZrB2 fazı, BZ5 numunelerine kıyasla daha yüksek pik sergilemiş olup, bu durum ZrB2 miktarının %5 hac.'den %15 hac.'e artmasına bağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, XRD analizinde ana malzemeler dışında herhangi bir faza gözlemlenmemiş olup, bu durum GNP'lerin ve vakum ortamının matris yüzeyinde oksit oluşumunu etkili bir şekilde engellediğini göstermektedir. GNP içeren malzemelerin Raman spektrumu, kompozitlerde aglomere grafen tabakalarının varlığını gözlemlenmiştir. Ham GNP'ler için ID/IG oranı 0.64 olarak belirlenirken, %5 hac. ZrB2 içeren ve sırasıyla % 1, 2 ve 3 hac. GNP eklenmiş numunelerde bu oran 0.71, 0.72 ve 0.70 olarak ölçülmüştür. Öte yandan, %15 hac. ZrB2 içeren numunelerde bu değerler 0.83, 0.89 ve 0.88 olarak bulunmuş olup, bu durum %5 hac. ZrB2 içeren kompozitlere kıyasla daha yüksek bir yapısal bozulma derecesine işaret etmektedir. Ayrıca, saf GNP'lerde ID/IG oranı 0.64 iken, kompozitlerde ortalama olarak 0.79'a yükselmiştir. SPS prosesi ile üretilen numunelerin çekilme davranışları incelendiğinde, farklı SPS sıcaklıklarında %5 hac. ZrB2 içeren kompozitlerde gözlemlenen çekilme, GNP katkısının artmasının çekilme başlangıç sıcaklığını 1250°C'den 1270°C'ye yükselttiğini göstermektedir. Benzer şekilde, %15 hac. ZrB2 içeren kompozitlerde, daha yüksek GNP içeriği çekilme başlangıç sıcaklığını 1220°C'den 1250°C'ye artırmıştır. En yüksek çekilme, %1 hac. GNP ve %15 hac. ZrB2 içeren numunede gözlemlenmiş olup, bu durum genel yoğunluk ölçümleriyle de tutarlıdır. Kare numunenin farklı bölgeleri arasındaki yoğunluk dağılımını analiz etmek için numuneler dokuz eşit parçaya bölünmüştür. Bu parçalar, konumlarına göre merkez, kenar ve köşe parçaları olarak sınıflandırılmış ve ardından her bir parça için yoğunluk değerleri belirlenerek, merkez, kenar ve köşe yoğunlukları kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. yoğunluk değeri, merkez, kenar ve köşe parçalarının ortalamasını alarak belirlenmiştir. Böylece, ortalama yoğunluk değerlerinin tüm numuneyi temsil etmesi sağlanmıştır. B4C-5 %ZrB2 numunelerde, %1, 2 ve 3 hac. GNP eklenmesiyle sırasıyla genel relatif yoğunluk değerleri %96,28, %95,99 ve %95,63 olarak ölçülmüştür. Benzer şekilde, B4C-%15ZrB2 numunelerde, %1, 2 ve 3 hac. GNP eklenmesiyle sırasıyla genel relatif yoğunluk değerleri %99,51, %98,94 ve %98,91 olarak ölçülmüştür. En yüksek relatif yoğunluk değerleri, hem %5 hem de %15 hac. ZrB2 içeren numunelerde %1 hac. GNP ile elde edilmiştir. Ancak, GNP içeriği arttıkça ortalama relatif yoğunluk azalmıştır. Numunelerin merkezinde, kenarlara ve köşelere göre daha yüksek bir yoğunluk gözlemlenmektedir. Bu tutarsızlığın başlıca nedeni, SPS işlemi sırasında kare geometrili numune üretim için ihtiyaç duyulan kalıp dizaynından kaynaklanan sıcaklık gradyanlarıdı. Büyük numunelerde termal gradyanlar daha belirgin hale gelir ve bu durum, fiziksel ve mekanik özelliklerin homojenliğini olumsuz yönde etkiler. Sonuç olarak, mevcut çalışmada olduğu gibi, kenarlara ve köşelere yakın bölgeler daha düşük sinterleme sıcaklıklarına maruz kalabilir, bu da homojen olmayan yoğunlaşmaya yol açarak sinterlenmiş malzemelerin mikro yapısını ve mekanik performansını etkiler. Farklı GNP katkısına sahip numunelerin detaylı mikroyapısı, kompozit içinde GNP'lerin ve aglomere grafen tabakalarının bir arada bulunduğunu görülmüştür. Ayrıca, daha yüksek GNP katkı'ile GNP'lerin matris içinde aglomerasyon gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, SEM mikroyapısal görüntüleri relatif yoğunluk değerleri ile uyumluluk göstermiştir. Sertlik değerleri, GNP takviyesi sayesinde katkısız compozitlere kıyasla artmıştır. BZ5G1, BZ5G2, BZ5G3, BZ15G1, BZ15G2 ve BZ15G3 numunelerinin ortalama Vickers sertlik değerleri sırasıyla 33,62, 32,66, 32,54, 34,76, 33,74 ve 33,53 GPa olarak ölçülmüştür. En yüksek sertlik, %1 hac. GNP ve %15 hac. ZrB2 içeren kompozitte gözlemlenmiş olup, bu durum daha yüksek yoğunluğuna bağlanmaktadır. Sertlikteki küçük bir azalma, her iki kompozit serisinde de GNP içeriği arttıkça gözlemlenmiş olup, bu durum relatif yoğunluktaki değişimlerle ilişkilidir. BZ15G1 kompoziti, Hall-Petch ilişkisine uygun olarak en küçük ortalama tane boyutuna (2,12 μm) ve maksimum sertliğe sahip olmuştur. Tane sınırlarında ve üçlü birleşme noktalarında GNP'lerin varlığı, bir sarma mekanizması sayesinde tane büyümesini azaltmış ve tüm GNP takviyeli kompozitlerde daha ince tanelerle sonuçlanmıştır. Artan GNP içeriği önemli ölçüde tane irileşmesine yol açmamış, ancak artan ZrB2 içeriği tane boyutunu az miktarda düşürmüştür. B4C-ZrB2 matrisine %1 hac. GNP'den daha fazla GNP eklenmesi, indentasyon kırılma tokluğu üzerinde de pozitif bir etki sağlamıştır. %15 hac. ZrB2 içeren kompozit serilerinde, en yüksek indentasyon kırılma tokluğu %1 hac. GNP eklenmesiyle elde edilmiş ve 6,74 MPa.m1/2'ye ulaşmıştır. Benzer şekilde, %5 hac. ZrB₂ içeren serilerde, %1 hac. GNP eklenmesiyle indentasyon kırılma tokluğu 5,71 MPa.m1/2'ye ulaşmıştır. Bu önemli artış, ZrB2 ve GNP'lerin sağladığı çeşitli toklaşma mekanizmalarına, örneğin çatlak köprüleme, çatlak sapması ve çatlak dallanması gibi mekanizmalara bağlanmaktadır; bunlar tümüyle kırılma tokluğunu artırmaya önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Ayrıca, bileşenler arasındaki termal uyumsuzluk, matris etrafındaki takviyelerde termal gerilme yaratır. Sonuç olarak, matrisin dislokasyon yoğunluğu artar, bu da kırılma tokluğunda bir artışa yol açmıştır. Ancak, %1 hac. GNP'nin ötesinde yapılan eklemeler, kırılma tokluğunda daha fazla iyileşme sağlamamıştır. Mikro-indentasyon yöntemleriyle elde edilen kırılma tokluğu değerleri bazen tutarsızlıklar gösterebildiğinden, kırılma tokluğunu ölçmek için alternatif bir yöntem kullanmak önemlidir. %1 hac. GNP içeren kompozitlerin kırılma tokluğu, daha güvenilir sonuçlar elde etmek amacıyla dört-nokta eğme düzeneği kullanılarak yüzey çatlağı yöntemiyle değerlendirilmiştir. BZ5G1 ve BZ15G1 numunelerinin K1sc değerleri sırasıyla 3,71 ve 4,15 MPa.m1/2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron carbide (B4C) has a crystal structure made up of icosahedral units containing 12 boron (B) atoms at the corners of a rhombohedral system, interconnected by chains of three carbon (C) atoms. Understanding B4C's structure is crucial to realizing its full potential in various industrial applications. B4C possesses several impressive properties, such as high hardness (>30 GPa), a high melting point (2445°C), low density (2.52 g/cm3), good wear resistance, remarkable neutron absorption cross-section, and remarkable chemical durability, making it versatile material suitable for a variety of applications in the defense, aerospace, and nuclear industries. Its applications include light ballistic armor, control rods in nuclear systems, high-temperature thermocouples, and cutting tools. However, because of the poor sinterability of B4C resulting from its strong, rigid covalent bonds, it isn't easy to achieve high relative density by conventional sintering processes. Furthermore, B4C possesses a low fracture toughness, which can exhibit significant brittle behavior. Various metallic, oxide, carbide, boride, and nitride additives are used to improve the sinterability and fracture toughness of B4C. Spark Plasma Sintering (SPS) presents a promising alternative to conventional methods, especially for ceramics and nanostructures based on carbides, nitrides, and borides, where maintaining small grain sizes is beneficial. This technique provides a rapid heating rate, reduces sintering temperatures, and minimizes grain growth, leading to enhanced densification. The process utilizes Joule heating created between powder particles from a high direct current (DC) and a low voltage applied to the powder in the mold. Zirconium diboride (ZrB2) shows outstanding properties, including a melting point of 3245°C, a hardness of 23 GPa, strong corrosion resistance in harsh conditions, and the ability to conduct electricity and heat. ZrB2, as a member of ultra-high temperature ceramics (UHTCs), served as an additive to B4C ceramics, leading to improved densification behavior and superior mechanical properties. Also, the incorporation of graphene nanoplatelets (GNPs) into B4C ceramic matrix has been demonstrated to facilitate more uniform densification, along with enhancing mechanical properties. Studies on B4C-based specimens by spark plasma sintering are usually carried out with disk-shaped specimens with a cross section of less than 3 cm, where the heat flow is homogeneous. However, in practice, disk-shaped specimens are not suitable for industrial applications. Square samples facilitate the integration of this geometry into subsequent processing, joining, and industrial systems. This study assessed the impact of GNP and ZrB2 incorporation on the density, microstructure, and mechanical characteristics of the material. The phase analysis of the samples produced was performed via the X-ray diffraction (XRD) technique. The density values were determined via Archimedes' principle. Vickers hardness and indentation fracture toughness were assessed using the Vickers indentation technique. An additional approach was employed to assess fracture toughness through the surface crack in the flexural technique. Microstructural studies were carried out using a field emission scanning electron microscope (FE-SEM). The changes in the structural characteristics of GNP and disorder in composites were examined using Raman spectroscopy. In this work, commercially available B4C (HS Grade, H.C. Starck GmbH & Co., Germany), ZrB2 (B Grade, H.C. Starck GmbH & Co., Germany), and graphene nanoplatelets (GNP) powders (Nanografi Nano Technology Corp., Germany) were used. Varying amounts of GNP (1, 2, and 3 vol.%) were added separately to the B4C-5 vol.% ZrB2 and B4C-15 vol.% ZrB2 powder mixtures. To make powder mixes of B4C-ZrB2-GNP, ball milling was employed. Graphite dies with dimensions of 50 × 50 × 5 mm were used to load the powder mixtures after milling, after which they were dried and sieved. The composites were made using SPS at 1540°C for 7 minutes under 50 MPa pressure in a vacuum atmosphere, after inserting graphite punches with multiple graphite foils. To simplify the notation, the SPSed B4C–5 vol.% ZrB2 and B4C–15 vol.% ZrB2 samples reinforced with 1, 2, and 3 vol.% GNP samples were designated as BZ5G1, BZ5G2, BZ5G3, BZ15G1, BZ15G2, and BZ15G3, respectively. The X-ray diffraction (XRD) pattern of SPSed composites of B4C-ZrB2-GNP, categorized into two groups of samples containing 5 and 15 vol.% ZrB2 with varying amounts of GNP at 1, 2, and 3 vol.%. The primary diffraction peaks associated with the B4C, ZrB2 phases were identified in the composites. The ZrB2 phase in BZ15 samples exhibited higher peak intensities compared to BZ5 samples, which can be attributed to the increase in the amount of ZrB2 from 5 to 15 vol.%. Also, no evidence of additional phases was observed in the XRD, indicating that the GNPs and vacuum environment effectively inhibited oxide formation on the surface of the matrices. Raman spectrum of materials containing GNP suggests that the composites contain overlapped graphene sheets. The ID/IG ratio value for raw GNPs was determined as 0.64, while the samples with 1, 2, and 3 vol.% GNP additions containing 5 vol.% ZrB2 exhibited values of 0.71, 0.72, and 0.70, respectively. Meanwhile, the ratios for samples with 15 vol.% ZrB2 were found to be 0.83, 0.89, and 0.88, indicating a higher degree of disorder compared to composites containing 5 vol.% ZrB2. Also, the average ID/IG ratio of the GNPs increases from 0.64 in raw GNPs to 0.79 in the composites. When the displacement behavior of the SPS process was examined, the shrinkage of composites containing 5 vol.% ZrB2 at different SPS temperatures shows that increasing the GNP content increased the onset shrinkage temperature from 1250°C to 1270°C. Similarly, for composites containing 15 vol.% ZrB2, a higher GNP content increased the onset shrinkage temperature from 1220°C to 1250°C. The highest shrinkage was observed in the sample containing 1 vol.% GNP and 15 vol.% ZrB2, which is consistent with the overall density measurements. To analyze the density distribution between the various regions of the square sample, the sample was divided into nine equal parts. These parts were classified as center, edge, and corner pieces, and then relative density values were determined for each of these segments. The overall relative density value was determined by calculating the average of these pieces. This method ensured that the density values were representative of the entire sample. For samples containing 5 vol.% ZrB2, the overall relative density values were measured at 96.28 %, 95.99%, and 95.63% when incorporated with 1, 2, and 3 vol.% GNP, respectively. Similarly, for samples containing 15 vol.% ZrB2, the overall relative density measurement values resulted in 99.51%, 98.94%, and 98.91% when adding 1, 2, and 3 vol.% GNP, respectively. The maximum relative density values were achieved with 1 vol.% GNP in both 5 and 15 vol.% ZrB2-containing samples. However, the average relative density decreased as the GNP content increased. The center of the samples exhibits a higher density than the edges and corners. The main reason for this variation was the temperature gradients due to the die design needed to produce square geometry specimens during the SPS process. Thermal gradients become more pronounced in larger specimens. Consequently, regions near the edges and corners may experience lower sintering temperatures, resulting in non-uniform densification, which affects the microstructure and mechanical performance of the samples. In the composites with different GNP contents, individual GNPs and overlapped graphene layers coexist, and with higher amounts of incorporation, GNPs tend to agglomerate within the matrix. Additionally, SEM microstructural images were consistent with relative density values. The hardness values increased with the addition of GNP compared to the sample without GNP. The average Vickers hardness values of BZ5G1, BZ5G2, BZ5G3, BZ15G1, BZ15G2, and BZ15G3 were 33.62, 32.66, 32.54, 34.76, 33.74, and 33.53 GPa, respectively. The highest hardness was observed in the composite containing 1 vol.% GNP and 15 vol.% ZrB2, attributed to its higher density. A slight decre