Hazır giyim üretiminde ütüleme kalitesinin hizmet içi eğitim süreci ile iyileştirilmesi
İn the production of the off the peg clothes, the improvement of the quality of ironing with the process of in service training
  1. Tez No: 354646
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA GÜLDÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÇİVİTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüzde işletmeler üretim kalitesinin artması için yoğun çaba göstermektedirler. Ülkemizin en büyük istihdam sektörlerinden biri olan hazır giyim işletmeleri de kaliteli üretim yaparak, dünyanın rekabetçi yapısıyla savaşmak zorundadır. Bütün dünyada işletmeler ayakta kalabilmek gelişimlerini sürdürebilmek için yenilikleri takip etmek zorundadır. Bunu başarabilen işletmeler ayakta kalacak diğerleri yok olup gidecektir. İşletmelerin yenilikleri takip ederken çalışanlarını da bu yeniliklere adapte etmek zorunluluğu vardır. Özellikle hazır giyim sektörü yoğun emek gerektiren bir sektördür. Dolayısıyla işletmelerde çalışan sayısı fazladır. Bu çalışanların yeniliklere uyum sağlayabilmesi için hizmet içi eğitime tabi tutulmaları zorunlu bir hal almaktadır. Bu sayede yapılan işlerin kaliteli olması, zaman kaybı olmadan verimli bir şekilde üretim yapılması sağlanacaktır. Bu amaçlar gözetilerek hazırlanan bu çalışmada, hazır giyim işletmelerinin ütüleme bölümlerinde yapılan ütüleme hataları tespit edilmiş ve bu hataların hizmet içi eğitim süreci ile iyileştirilmesine yönelik çalışma yapılmıştır. Bu sayede ütüleme sırasında yapılan hataların en aza indirilmesi ve işletmelerin üretimlerindeki kaliteyi artırmaları amaçlanmıştır. Araştırmada, nedensel karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Ütülemede uzman kişilerin görüşlerine başvurularak ve ütüleme bölümünde yapılan işler gözleme tabi tutularak yapılan işlerin süreç analizi hazırlanmış ve kontrol noktaları belirlenmiştir. Kontrol noktaları yardımıyla kalite parametreleri belirlenmiştir. Kalite parametreleri yardımıyla ütücülerin yaptıkları hatalar belirlenmiştir. Yapılan bu hatalardan yola çıkılarak günlük kontrol tablosu ve çalışanlara uygulanacak olan hizmet içi eğitim programı hazırlanmıştır. Çalışanlara hizmet içi eğitim uygulamadan önce yaptıkları işler günlük kontrol tabloları yardımıyla gözleme tabi tutulmuştur. Daha sonra hizmet içi eğitim programı uygulanmış ve tekrar daha önce incelenmiş örneklerin hizmet içi eğitimden sonra üretilmiş olanları gözleme tabi tutulmuştur. Ütüleme yapılan işlerde hizmet içi eğitim sonrasında hatalarda azalma olup olmadığını belirlemek için eğitim öncesi ve eğitim sonrası gözleme tabi tutulan işler karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışanların ütüleme konusunda ki bilgi düzeylerini ve eğitimin faydalı olup olmadığını belirlemek için 25 sorudan oluşan çoktan seçmeli test hazırlanmıştır. Test eğitim öncesi ve sonrası çalışanlara uygulanarak aradaki fark belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, businesses are making intense effort to improve product quality. As being one of the country's largest employment sectors, the read-made garment industry in Turkey is compelled to compete with the world by achieving high quality production. All the businesses around the world have to keep up-to-date with the latest developments to be able to keep running and sustain their development. While those businesses who could achieve this will stay afloat, others will vanish. As the businesses keep up-to-date with the latest developments, they are also under compulsion to adopt their staff to these developments. In particular, the ready-made garment industry is a labor-intense industry. Therefore, the number of the employees is in large numbers. To update and train the employees with latest developments, it becomes obligatory to provide in-service training for them. In this way, work quality and production efficacywill be achieved without loss of time. Within the scope of this study which has been conducted aiming to serve the above stated objectives, the ironing defects occurring at the ironing sections of the ready- made garment industries were identified and an in-service training program was developed to avoid these defects. By this means, it is intended to minimize the ironing defects and to improve the production quality of the clothing businesses. In this study, causal–comparative research method was used. A process analysis was designed and control points were established after getting the opinions of the expert ironers and observing the ironing works at the ironing sections. And quality parameters were determined by means of the control points. With the help of the quality parameters, ironing defects caused by the ironers were identified. Based on these defects, a daily check list and an in-service training program for the employees were designed. Daily works done by the employees before they were given in-service training were observed by means of the daily check lists. Then, the works of the ironers who were given in service training and whose prior to training works had been observed were observed again. In order to determine whether ironing defects were reduced after the in-service training, the pre and post training works were compared. In addition, a multiple choice test consisting of 25 questions was designed to evaluate the knowledge level of the employees on ironing and to determine whether the training has been useful.