Nonlinear finite element analysis of tunnels
Tünellerin sonlu elemanlarla doğrusal olmayan analizi
  1. Tez No: 35472
  2. Yazar: MUSA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
öz TÜNELLERİN SONLU ELEMANLARLA DO?RUSAL OLMAYAN ANALİZİ YILDIRIM, Musa Doktora Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Çetin YILMAZ 1994, 145 sayfa Bu tezde sonlu elemanlar yöntemiyle tünellerin analizi malzemenin elastik, elastik-plastik ve tabakalı zemin davranışı dikkate alınarak yapılmıştır. Geomekanikte yaygın olarak kullanılan akma kriterlerinin sayısal hesaplamalara uygun şekilleri türetilerek elastik-plastik çözüm için izlenecek yol açıklanmıştır.Tünel kaplamasına gelen yükler, kazı ve inşa işlemlerinin sonlu elemanlarla modellenmesi ayrıntılı olarak incelenmiş ayrıca kullanılan arayüz elemanları yardımıyla zemin ve kaplama arasındaki etkileşim gözönüne alınmıştır. Elastik ve elastik-plastik çözümleri karşılaştırarak değişik parametrelerin sonuç üzerindeki etkileri incelenmiş ve sonuçlar irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Tünel, Sonlu Elemanlar Yöntemi, Elastik-Plastik Analiz Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.03.00.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NONLINEAR FINITE ELEMENT ANALYSIS OF TUNNELS YILDIRIM, Musa Ph.D. in Civil Engineering Supervisor : Prof.Dr. Çetin Yılmaz 1994, 145 pages In this study, the finite element method is used to analyze the tunnels by considering the elastic, elasto-plastic and transversely isotropic material behavior. The commonly used yield criteria in geomechanics and then- alternative forms are derived for numerical computations and a solution procedure is given for elasto-plastic analysis. The ground loads acting on tunnel linings, the simulation of iiiexcavation and construction process in the finite element method are discussed in detail. Furthermore interaction between the ground and lining is considered with the help of joint elements at the interface. By comparing the elastic and elasto-plastic solutions a parametric study is performed to estimate the effects of various parameters and then the results are discussed. Key words : Tunnel, Finite Element Method, Elasto-plastic Analysis Science Code : 624.03.00. rv