Türk Hukukunda ihracat kredi sigortası
Export credit insurance in Turkish Law
- Tez No: 354755
- Danışmanlar: PROF. MERİH KEMAL OMAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
İhracat kredi sigortasında, krediyi veren ile kredi alan şahıslar esas itibariyle ayrı devlet ülkesinde bulunmaktadır. Kredi milli sınırları aşmakta ve başka bir ülkeye gitmekte ve kredi ülke içindekine nazaran daha fazla rizikolu hale gelmekte, oldukça ağır sonuçlara varabilen politik rizikolar söz konusu olabilmektedir. İşte bu nedenler ihracat kredi sigortasının hukuki düzenlemesini son derece güç bir hale getirmektedir. Sigorta kavramı ve sigorta muamelesinin kanuni unsurları ve teknik esasları belli olduğuna göre, bunları söz konusu rizikolarla bağdaştırmak çok titiz çalışmaları gerektirmekte ve bazı hallerde de sigorta kavramının dışına çıkılmaktadır. Devletler, milli ekonominin gelişmesinin menfaatlerine olması nedeniyle bu müdahale ve yardımdan kaçınmamaktadırlar. Devletin müdahale şeklinin de hukuki düzenlemesi, ihtiyaç ve imkanlara göre incelenmesi ve en uygun biçimde tanzimi yine çaba isteyen ve güçlükler arz eden bir iştir. Sigorta hukuku açısından, ihracat kredi sigortası düzenlenirken hangi ölçüde sigorta kavramından faydalanılacağı ve ne zaman bu kavramın dışına çıkılacağının tespiti önemlidir. Sigorta kavramı içinde kalacak kredi teminatının tespitinde tabi ki esas teşkil edecek olan ekonomik şartlardır. Ancak ekonomik şartlara göre kredi teminatlarını düzenlerken bunların ne ölçüde sigorta kavramı ile karşılanabileceğinin tayini de yine sigorta hukuku ve sigorta tekniği esaslarına bağlı bulunmaktadır. İhracat kredi sigortasının hukuki değerlendirmesini doğru ve isabetli olarak yapabilmek ve sigorta hukuku açısından mahiyetinin tayin ve tespit edilebilmesi için öncelikle kredi sigortasının hukuki niteliği ile önemli özelliklerinin üzerinde durulması gerekmektedir. İhracat kredi sigortasının gerek ekonomik gerekse hukuki önemi ve konuya ilişkin çalışmaların oldukça büyük bir kısmının ekonomi alanında yapılmış olması karşısında, konuyu sigorta hukuku açısından değerlendirmesini yapmak çalışmamızın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the export credit insurance, the creditor and borrower persons are in different state territory in essence. The credit is exceeding national limits and en route to another country and credit becomes more risky compared to in country and political risks become a subject that may lead to heavy consequences. Hence these are the reasons that make the legal adjustments of the export credit insurance quite difficult. Since the legal factors of the insurance concept and insurance applications are apparent, fastidious studies are necessary to associate them with the risks in subject and also in certain cases insurance concept are digressed. Since the growth of national economy is the benefit to the governments, they are not hesitating to intervene and to provide aid. Legal arrangement of the government intervention act is a work that needs an effort and has difficulties during evaluation in accordance to the needs and possibilities and to arrange optimally. From the perspective of the insurance law, while arranging the export credit it is important to detect which scale of insurance concept will be used and when to step out of this concept. Naturally, economic conditions are serving as a basis during determination of the credit guarantee which is within the insurance concept. But, when issuing the credit guarantees in accordance with the economic conditions, it is depending to the basis of the insurance law and insurance technic to determine that from which scale of the insurance concept they can be coverable. In order to evaluate legally the export credit insurance correctly and incisively and to determine and stipulate its nature based on the insurance law, first of all the legal characteristics of the credit insurance and its essential virtues shall be considered. Neither economic nor legal importance of the export credit insurance and also the studies for large portion of the subject are made in the economy field, to evaluate the subject from the viewpoint of the insurance law is constituting the aim of our study.