Finansal krizin endüstri işletmeleri açısından çevresel maliyetlere etkileri
The effects of financial crisis on environmental costs in industrial companies
- Tez No: 354771
- Danışmanlar: DR. ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşanılan finansal krizler, makro ve mikro anlamda, Tüm ekonomik birimleri çeşitli derecelerde etkilemektedir. Bu etkilenmenin derecesi, ülkeden ülkeye, firmadan firmaya değişebilmektedir. Bu çalışmada, finansal krizlerin ekonominin en küçük yapı taşları konumundaki endüstri işletmelerinin çevresel maliyetlerini nasıl etkilediği konusu araştırılmıştır. Finansal krizlerin endüstri işletmeleri üzerindeki etkilerini incelemek ve kriz sürecinde başarılı olup olmadığıyla faaliyetine devam eden endüstri işletmelerinin finansman uygulamalarını tespit amacı ile yapılan bu çalışmada, öncelikle krizlerle ilgili literatür incelenmiş ve çevresel maliyetler ile endüstri işletmeleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Bu çerçevede Dünyada ve Türkiye de yaşanmış olan krizler ele alınarak en fazla 2008 krizi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın uygulama kısmında ise finansal krizlerin endüstri işletmeleri açısından çevresel maliyetlere etkisini inceleyebilmek için kriz öncesi ve kriz sonrası (2007-2008-2009-2010-2011) değerler belirlenerek Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan alınmış olan imalat sanayi içindeki tekstil firmasına ait olan sektör bilançosu ve gelir tablosu üzerinden trend analizi yöntemi uygulanarak gerekli tespitlerde bulunulmuştur. Tespitler sonucu çevresel maliyetlere etkisinin önemi vurgulanmıştır Anahtar Kelimeler :Finansal Kriz,Çevresel Maliyetler,Endüstri Đşletmeleri
Özet (Çeviri)
Experienced financial crises, in means of macro and micro economics, affect different degrees of all economics units.The degree of this influence can vary from country to country and company to company. In this study, how the financial crises affect small businesses were being investigated. In this research, that is made to determine the financial applications of the businesses which continue their businesses successfully against the financial crises and in order to examine the effects of financial crises, primarily the literature which is related to the crises was analyzed and detailed information were given about both enviromental costs and industries. In this context, by taking up crises that ocurred in the World and in Turkey, crisis of 2008 were more focused on. In the application part of the study, in order to investigate financial crises which affect enviromental costs in terms of industrial enterprises, by determining the value of pre-crisis and post-crisis (2007-2008-2009-2010-2011), by using the balance sheet and income statement which belong to textile companies in the manufacturing industry were taken from the Central Bank of the Republic of Turkey, trend analysis method were applied and required findings were determined. As a result of findings, the importance of enviromental costs were emphasized. Keywords : Financial Crises, Environmental Costs Industrial Companies