Öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerin toplama ve çıkarma işlemlerindeki performansları
Examination of addition andsubtraction performances of students with and without learning disabilities
- Tez No: 354792
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE ERGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada öğrenme güçlüğü olan, matematik güçlüğü yaşayan ve normal gelişim gösteren öğrencilerin toplama ve çıkarma işlemlerindeki işlem performansları karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunu 30 öğrenme güçlüğü olan, 30 matematik güçlüğü yaşayan ve 30 normal gelişim gösteren toplam 90 öğrenci oluşturmuştur. Katılımcıların tümü 3. sınıfa devam eden öğrenciler arasından seçilmiştir. Araştırmada betimsel istatistik yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen 14 adet toplama ve çıkarma sorusu içeren değerlendirme aracı ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada ayrıca, çalışmada yer alan öğrencilerin öğretmenlerine likert tipi bir anket uygulanarak, öğretmenlerin öğrencilerinin hatalarını ne düzeyde tanımlayabildikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Analizler sonucunda; yazılı ve sözel işlemlerde öğrenme güçlüğü olan ve matematik güçlüğü yaşayan öğrencilerin, normal gelişim gösteren akranlarına göre işlemleri daha yavaş çözdükleri, işlemlerde daha düşük puanlar aldıkları, daha az işlemi doğru olarak çözdükleri ve daha fazla hata yaptıkları bulunmuştur. Yazılı ve sözel işlemlerde öğrencilerin yaptıkları hata türlerinin karşılaştırılmasında ise, genel olarak öğrencilerin benzer hatalar yaptıkları görülmüştür. Öğrencilerin işlem performansları cinsiyet düzeyinde karşılaştığında ise kız ve erkek öğrencilerin işlem performansları arasında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Öğretmenlerin görüşleri ile öğrencilerin yaptıkları hata türleri karşılaştırıldığında ise öğretmenlerin öğrenci hatalarını doğru bir şekilde tanımlayamadıkları görülmüştür. Araştırma küçük bir örneklem grubu ve sadece toplama ve çıkarma işlemlerindeki performanslar ile sınırlı olmasına rağmen, ülkemizde öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin işlem becerilerini değerlendiren çalışmaların yetersiz olması nedeniyle elde edilen bulguların ilgili alanyazına ve uygulamalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Sonuçlar, öğrenme güçlüğü olan çocukların matematiksel performansları hakkında bilgi sağlayarak öğretimlerinin planlanması sürecini destekleyecek olması ve alanda yapılacak diğer çalışmalara ışık tutacak olması nedeniyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, addition and subtraction performances of students experiencing learning disability, mathematics difficulties, and typical development were examined. The study group was consisted of 30 students with learning disability, 30 with mathematic difficulties, and 30 with typical development. All participants attended third grade. Relational screening model was utilized for research purposes. A tool including 14 addition and subtraction questions developed by the researcher was used to gather data. Obtained data was analyzed through one way analysis of variance. In addition, a likert scale survey was given to the teachers of the participating students in order to determine whether they correctly identified their students' mathematical errors. Results showed that in written and verbal operations, students with learning disabilities and with mathematics difficulties performed more slowly, had lower scores, and made more errors compared to those with typical development. In terms of comparing the types of errors made by students in written and verbal operations, all students seemed to make similar errors. Gender-wise, no significant differences were observed between the performances of boys and girls. When the teachers' identification of students' errors were compared to the types of errors their students actually made, results revealed that teachers were not able to identify the errors correctly. Even though the research was limited to a small sample and only the addition and subtraction operations, the findings are regarded as important for the related literature as well as teachers in the field due to the lack of research evaluating the operational abilities of students with learning disabilities in Turkey. The results are significant as they will pave the way to planning the instruction of students with learning disabilities by providing information on their mathematical performance and lead the way for further research.