An Experimental study on minimum web reinforcement for high strength concrete beams shart shear span
Yüksek dayanımlı betondan yapılan kısa açıklıklı kirişlerde minimum kesme donatısı üzerine deneysel bir inceleme
- Tez No: 35485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEY ÖZCEBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZ YÜKSEK DAYANIMLI BETONDAN YAPILAN KISA AÇIKLIKLI KİRİŞLERDE MİNİMUM KESME DONATISI ÜZERİNE DENEYSEL BİR İNCELEME KURLUVA, Kerem Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Güney ÖZCEBE 120 Sayfa, Şubat 1994 Bu çalışmada, yürürlükteki TS500 ve ACI318 yönetmeliklerinin yüksek dayanımlı betondan imal edilen kirişler için öngördüğü minimum gövde donatısı miktarlarının yeterliliği araştırılmıştır. 7 adet dikdörtgen kesitli betonarme numune kiriş test edilmiştir. Bunlardan a/d oram 3 olan 6 adedi, iki seri halinde test edilmiştir. Her seride değişik gövde donatısma sahip üç kiriş bulunmaktaydı. Bu serilerde hedeflenen beton dayanımları 60 ve 90 MPa idi. Serilerde ulaşılan beton dayanımları sırasıyla 75 ve 73 Mpa oldu. a/d oram 1.9 olan bir numune, daha sonra ek olarak test edildi. Bu kiriş için hedeflenen ve ulaşılan beton dayanımları sırasıyla 60 ve 70 MPa oldu. Deneyler sırasında dört tip ölçüm yapıldı. Her yük seviyesinde, kiriş ortası sehim ölçümü, boyuna donatı ve gövde donatısı üzerlerinde birimdeformasyon ölçümleri, gövde üzerinde kesme birim deformasyon ölçümleri ve sabit moment bölgesinde eğrilik ölçümleri yapıldı. Deney sonuçlan her kirişin eğik kesme çatlamalarının oluşmasından sonra yeterli dayanım artışı ve düktilite sergilediğini gösterdi. Ayrıca TS500 ve ACI319-89 yönetmeliklerinde öngörülen güvenlik marjlarının da geniş olduğu ortaya çıktı. Anahtar kelimeler : Gövde donatısı, yüksek dayanımlı beton, eğik çatlama dayanımı, kesme dayanım reservi. Bilim Sayısal Kodu : 620-01-00 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EXPERIMENTAL STUDY ON MINIMUM WEB REINFORCEMENT FOR HIGH STRENGTH CONCRETE BEAMS - SHORT SHEAR SPAN KURLUVA, Kerem M.S. in Civil Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Güney ÖZCEBE February, 1994, 120 pages In this study, the adequacy of the minimum shear reinforcement requirements of the current TS500 and ACI318-89 Codes were investigated for high strength concrete beams. 7 test specimens, reinforced concrete rectangular beams, were tested. 6 of the beams having a/d ratios of 3 were tested in two series. There were three different types of specimens in each series with different amounts of web reinforcement. Target concrete strength of the series were 60 and 90 MPa. The resulting concrete strengths in both seies came out to be 75 and 73 MPa, respectively. An additional specimen having an a/d ratio of 1.9 was tested later. The target and the resulting concrete strengths for this specimen were 60 and 70 MPa respectively. Four sets of measurements were taken during the tests. The midspan deflection, the strains longitudinal bars and stirrups, shear deformations on the iiiweb of the specimens, and curvature at the constant moment region were measured at each level of loading. The results indicated that all specimens displayed sufficient amounts of reserve strength and ductility after the formations of diagonal cracks. It was also revealed that the safety margins included in code requirements of TS500 and ACI318-89 is large. Key words : Web reinforcement, high strength concrete, diagonal cracking strength, reserve shear strength. Science Code : 620-01-00 IV