Sample preparation methods for the determination of arsenic, copper, iron and lead in white sugar by atomic absorbtion spectroscopy
Beyaz şekerde atomik absorbsiyon spektroskopisi ile arsenik, bakır, demir ve kurşun tayini için örnek hazırlama metodları
  1. Tez No: 35486
  2. Yazar: JALE LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRVET VOLKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZ BEYAZ ŞEKERDE ATOMİK ABSORPSÎYON SPEKTROSKOPİSÎ ÎLE ARSENİK, BAKIR, DEMİR VE KURŞUN TAYİNİ İÇİN ÖRNEK HAZIRLAMA METOTLARI LEBLEBİCİ, Jale Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mürvet VOLKAN Şubat, 1994, 81 sayfa Bu çalışmada, atomik absorpsiyon spektroskopisi ile beyaz şekerde As, Cu, Fe ve Pb tayini için uygun bir örnek hazırlama metodu araştırıldı. H2S04 ile kül etme metodu, H2S04 derişimi, kap malzemesi ve boyutu gibi deneysel parametreler optimize edildikten sonra beyaz şekere uygulandı. H2S04 ile kül etme metodu literatürde Cu, Fe ve Pb tayini için önerilen bir metot olduğu halde, bu metot bizim çalışmamızda As tayini için de kullanıldı. vMg(N03)2 il® kül etme.metodu, bazı deneysel parametreler değiştirilerek beyaz şekere uygulandı. Bu çalışmanın sonucu olarak, Mg(N03)2 çözeltisi yerine katı Mg(N03)2 kullanımı, örneğe kül etmeden önce bir miktar köpük söndürücü ve HN03 eklenmesi beyaz şekerde bu metot ile eser element tayini için önerildi. Örneklerin bu metotla uçucu elementleri kaybetmeksizin 500°C de kül edilebileceği görüldü. Bu metotlarla aranan elementlerin tayin edilebilir en düşük derişimi eri arasında fazla bir fark yoktu. H2S04 ile kül etme metodu daha pratik olmasına karşın Mg(N03)2 ile kül etme metodunda dört element için daha yüksek geri kazanımlar elde edildi. Her iki metot da beyaz şekerde AAS ile As, Cu, Fe ve Pb tayini için uygun örnek hazırlama metotları olarak bulundu. Anahtar Kelimeler : Beyaz şeker, eser elementler, arsenik, bakır, demir, kurşun, atomik absorpsiyon spektroskopisi. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 405.03.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SAMPLE PREPARATION METHODS FOR THE DETERMINATION OF ARSENIC, COPPER, IRON AND LEAD İN WHITE SUGAR EY ATOMIC ABSORPTION SPECTROSCOPY LEBLEBİCİ, Jale M.S. in Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mürvet VOLKAN February, 1994, 81 pages in this study, a proper sample preparation method was searched för the determination of As, Cu, Fe and Pb in white sugar by atomic absorption spectroscopy. Dry ashing with H2S04 method was applied to ~ white sugar after optimizing experimental parameters such as concentration of H2S04, container material and size. Although dry ashing with H2S04 is a method proposed f ör Cu, Fe and Pb determinations in literatüre, this method was also used f ör As determination in our study. iiiDry ashing with Mg(N03)2 method was adapted to white sugar by changing some experimental parameters. As a result of this study,solid Mg(N03)2 usage instead of Mg(N03)2 solution,some amount of antifoaming agent and HN03 addition on to the sample before charring were proposed for trace element determination in white sugar by this method. it was seen that, the samples could be ashed at 500°C without losing volatile elements in this method. There was not much of a difference between the detection limits of elements of interest by these methods. Although dry ashing with H2SO4 method is more practical, higher recoveries were obtained for four elements when samples were prepared with dry ashing with Mg(N03)2 method. Both methods were found to be suitable sample preparation methods for As, Cu, Fe and Pb determinations in white sugar by atomic absorption spectroscopy (AAS). Keywords : White sugar, trace elements, arsenic, copper, iron, lead, atomic absorption spectroscopy. Science Code: 405.03.01 iv