Shear behavior of FRC beams without web reinforcement using steel fibres with different aspect ratios
Farklı boy/çap oranına sahip çelik lifli gövde donatısız betonarme kirişlerin kesme davranışı
  1. Tez No: 246000
  2. Yazar: MURAT ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kiriş kesme açıklığının kiriş etkili derinliğine oranı (a/d), çelik lif oranı, lif boy-çap oranı ve beton basınç dayanımının kirişlerin kesme davranışına etkisini incelemek amacıyla bir deneysel çalışma yapılmıştır. Testlerde iki a/d oranı (2 ve 3.75), üç çelik lif oranı (0, 0.5 ve 0.75%), iki çelik lif tipi (RC-65/35-BN ve RC-80/60-BN) ve iki beton basınç dayanım seviyesi (YDB ve NDB) kullanılmıştır. Kirişler, iki eşit yükle simetrik olarak yüklenmiştir. Uygulanan yük ve kiriş orta açıklığında meydana gelen deplasman, kiriş nihai dayanımını gösterene kadar kaydedilmiştir.Sonuçlar, çatlama gerilmesi ve kesme dayanımının, çelik lif oranı ve beton basınç dayanımının artması ve a/d oranının düşmesiyle arttığını göstermiştir. Uzun çelik liflerle güçlendirilmiş kirişlerin kısa olanlarla güçlendirilenlere nazaran, daha fazla kesme dayanımı gösterdiği görülmüştür. Lif oranı arttıkça, davranış kesmeden eğilmeye doğru kaymıştır. Küçük a/d oranları ile bile, 0.75%'lik lif içeriğinin kiriş kesme donatısı gibi görev yaptığı gözlemlenmiştir. 0.75%'lik lif içeriği kirişlerde minimum kesme donatısı olarak önerilmektedir. Bu lif oranına sahip kirişler, çok yüksek deplasman değerlerinde, eğilme kırılması ile kırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
An experimental study was conducted on twelve beams to examine the influence of shear span-to-depth ratio (a/d), fibre-volume fraction, fibre aspect ratio, and concrete compressive strength on the shear behavior of beams. Two shear span-to-depth ratios (2 and 3.75), three steel fibre-volume fractions (0, 0.5, and 0.75%), two fibre types (RC-65/35-BN and RC-80/60-BN), and two concrete compressive strengths (HSC and NSC) were used in the tests. Two equal loads were symmetrically applied to the beams (four-point shear test). The applied load and the beam deflection at mid-span were recorded continuously until failure.The results demonstrated that the cracking stress and the ultimate shear strength increased with increasing fibre volume, decreasing shear span-to-depth ratio, and increasing concrete compressive strength. The beams with long fibres exhibited higher shear strength than the beams with short fibres. As the fibre volume increased, the failure mode changed from shear to flexure. Even with small shear span-to-depth ratios, the beams with a fibre volume of 0.75% acted like beams with web reinforcement. A fibre volume fraction of 0.75% is recommended as minimum shear reinforcement for beams. The beams having a volume fraction of 0.75% failed under flexure with high displacement values at failure.