Gazzâlî'de insanı tanımlayan temel kavramlar (Ruh, Kalp, Akıl, Nefs)
Human basic concepts defining Gazzâlî (Spirit, Heart, Mind, Soul)
  1. Tez No: 354948
  2. Yazar: TURGAY YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamızda büyük düşünür Gazzâlî'nin İnsanı tanımlayan temel kavramları olan ruh, kalp, akıl ve nefs'i ele aldık. Giriş ve dört bölümden oluşan eserimizin giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve kaynakları üzerinde durulmuş, Gazzâlî'nin hayatı ve eserlerine değinilmiştir. Daha sonra ruh, kalp, akıl ve nefs kavramlarını ayrı bölümlerde işledik. Bunu yaparken öncelikle kavramların kelime ve terim anlamları üzerinde durduk. Her kavramın Kur'an-ı Kerim ve hadislerdeki işlenişine değindik. İslam düşüncesinde kavramın işlenişini açıklamaya çalıştık. Ele aldığımız kavramların birbiri ile ilişkilerine yer verdik. Son olarak Gazzâlî'nin işlemiş olduğumuz kavram hakkındaki görüşlerini derinlemesine incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
We handled the a major philosopher Gazzali's basic terms about soul, sensitivity, mind and nafs defining the humanbeing. The importance, aim, sources and the subject of the research within the entrance and the four other parts is emphasized on Gazzali's life and the works. Then, we studied the soul, mind, sensitivity and nafs terms in seperated parts. Seperating them, we emphasized on the word's and term's meanings. We mentioned every terms' process in Quran and hadiths. We studied on the terms' process in Islamic thinking. We pointed out the connections of the terms between each other. As a conclusion, we tried to views of Gazali about the terms deeply.