The Idea of universality of ethical norms in Ghazali and Immanuel Kant
- Tez No: 13813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN AÇIKGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu tez, Immanuel Kant ve Gazali tarafından ortaya konan ahlak teorilerini incelemektedir. Her ikisinin ahlak teorileri; aralarındaki benzerlikleri, farklılıkları ve yol açtıkları sonuçlan ortaya koymak amacıyla değerlendirilmiştir. Bu iki düşün adamı arasında iki ana benzerlik vardır. Birincisi, spekülatif metafiziği her ikisinin de sistematik biçimde ele almalarıdır. İkinci olarak, her ikisinin de ahlakın temel ilkelerini metafizikten üstün tutmalarıdır. Felsefe çalışmaları ben zerlik gösterse de; sorunları ele alışlarından kullandıkları yöntemler büyük farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar aslında spekülatif metafiziği ele alışlarında ortaya çıkmakta, bu da ahlaksal görüşlerinde farklılıklara neden olmaktadır. Kant ahlağı rasyonel iken Gazali ahlaki dini ya da mistiktir. Kant
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis deals with the theory of ethics, as it is formulated by Ghazali and Immanuel Kant. Their theory of ethics is critically examined to delienate its similari- tes, differences and consequences. There are two major similarities between both philosophers. The first is their systematic refutation of speculative metaphysics. The second is their agreement in un derlying the primacy of ethics over metaphysics. Although their route in doing philo sophy is similar, they have great differences in their methodology for handling the problem. These differences, actually, start from their basic conception in refuting the rational speculative metahpysics, and thus makes differences, too, in their ethical con ception. Kant's ethics is 'rational', while Ghazali's ethics is religious or mystical. Kant uses